مقاله تعریف فرایندی درآمد با استفاده از روشهای علمی ونقش فناوری اطلاعات در جهت افزایش بهره وری

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پایه » آمار  »  مقاله تعریف فرایندی درآمد با استفاده از روشهای علمی ونقش فناوری اطلاعات در جهت افزایش بهره وری

دانلود مقاله تعریف فرایندی درآمد با استفاده از روشهای علمی ونقش فناوری اطلاعات در جهت افزایش بهره وری

مقدمه

درآمد در شرکت هایی مانند آب وفاضلاب که عمده فعالیت آنها استحصال آب وفروش آن می باشد بر اساس فرمول زیرمحاسبه میگردد:
                                            درآمد= مقدار فروش آب به مترمکعب  *  نرخ هرمترمکعب آب
جهت افرایش درآمد ،با توجه به فرمول فوق نرخ آب بها توسط شورای اقتصاد تعیین می گردد وشرکتهای آب وفاضلاب هیچ گونه اختیار در تغییر آن ندارند بنابراین جهت افزایش درآمد می بایست آیتم مقدار فروش براساس مترمکعب افزایش یابد.یا اینکه با پایین اوردن هزینه ها باعث ثابت ماندن و یا ارتقاء درامد ها شویم.که یکی از راه های کاهش هزینه ها بالا بردن بهره وری شرکت هاست.

یکی از مهمترین اهداف در هر سازمان ارتقاء سطح بهره وری آن است و با توجه به اینکه انسان در ایجاد بهره وری نقشی محوری دارد درخواستهای او در سازمان اثری کلیدی بجا می گذارد. در این مقاله به صورت خلاصه به تعاریف، تاریخچه، اهمیت بهره وری و همچنین عوامل مؤثر در ارتقاء ایجاد شرایط لازم برای بهبود بهره وری نیروی انسانی و عوامل مؤثر در  کاهش بهر وری نیروی انسانی و  نقش فناوری اطلاعات در این زمینه می پردازیم.

تعریف درآمد

سود یا درآمد چیست؟
سود یا درآمد یعنى هر آنچه انسان از راه تلاش و کار مانندکشاورزى، تجارت و حرفه و فن بدست مى‏آورد، و یا آنچه بدون‏تلاش بدست مى‏آید مانند ارث که پیش‏بینى نشده. پس معیار درآمد، هر آنچه انسان بدست آورد.

وبنابر تعریف‌ ارائه‌ شده‌ در مفاهیم‌ نظری‌ گزارشگری‌ مالی‌، درآمد عبارت‌ است‌ از افزایش‌ در حقوق‌ صاحبان‌ سرمایه‌ بجز مواردی‌ که‌ به‌ آورده‌ صاحبان‌ سرمایه‌ مربوط‌ می‌شود. مفهوم‌ درآمد، هر دو گروه‌ ” درآمد عملیاتی‌“ و ” درآمد غیرعملیاتی“ را در برمی‌گیرد.

درآمد عملیاتی

درآمـد عملیاتی‌ عبـارت‌ از درآمدی‌ است‌ کـه‌ از فعالیتهای‌ اصلی‌ و مستمر واحد تجاری‌ حاصل‌ می‌گردد و با عناوین‌ مختلفی‌ از قبیل‌ فروش‌، حق‌الزحمه‌، سود تضمین‌ شده‌، سود سهام‌ و حق امتیاز مورد اشاره‌ قرار می‌گیرد.

دلایل ایجاد افزایش درآمد و کاهش هزینه ها

از دهه ۱۹۸۰ عواملی از قبیل رکود اقتصادی و رشد هزینه‌های اجتماعی خدماتی مانند بیمه و بهداشت و آموزش و پرورش و …باعث گردیده که  بررسی راههای مقابله با رکود اقتصادی شرکت ها ضروری به نظر برسد. به این منظور پروژه راهکارهای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها جهت مقابله با این رکود اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

لذا برای شروع باید ابتدا مباحث کلی  به صورت دقیق ،بررسی و مراحل انجام  کار انتخاب شود. برای این کار باید به سوالات زیر پاسخ داد!

۱-روند درآمد‌های شرکت ها و واحدها در طول چند سال گذشته چگونه بوده است و چه عواملی باعث چنین رویدادی شده است؟

۲-چگونه می‌توان از مؤلفه‌هایی مانند اقتصاد زمان، مکان، درجه فوریت و تکرار مبتنی بر نیازهای درون و برون سازمانی برای کسب درآمد بهره گرفت؟

۳-نقش عوامل مختلف انسانی (مدیریت ها،کارکنان ) و غیر انسانی در درآمد شرکت و معاونت ها چگونه بوده است؟

۴-آیا تعداد کارکنان و سیاست های موجود در واحدهای مختلف شرکت، در جهتی می‌باشند که موجب افزایش درآمدها باشند؟


قیمت : 4000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات