مقاله تکنیک های ترمیم فاجعه ها در سیستم های پایگاه داده

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی  »  مقاله تکنیک های ترمیم فاجعه ها در سیستم های پایگاه داده

765787887445

دانلود مقاله تکنیک های ترمیم فاجعه ها در سیستم های پایگاه داده

مقدمه

گسترش استفاده از کامپیوتر باعث نفوذ کاربرد کامپیوتر در جنبه های مختلف زندگی انسان از جمله جنبه های حیاتی مانند کنترل ترافیک هوایی ،  کنترل خودکار خطوط دریایی ،  مدیریت نقطه فروش و حتی سرویس فروش بلیط سینما شده است. داده های ذخیره شده در سیستم های کامپیوتری با ارزش ترین دارایی یک شرکت است که باید به هر قیمت از آن محافظت کنند.

تکنیک های تحمل خطا برای افزایش قابلیت در دسترس بودن سیستم و کاهش خرابی های ناشی از بروز خطا در اجزا گسترش یافتند.[۳] داده های حیاتی درون حافظه پایدار ذخیره شده و کپی های اضافی برای ذخیره در حافظه های پایدار تهیه می شوند این روش ها مناسب است ولی در برابر رخ دادن یک حادثه ممکن است نا کارآمد باشد . از جمله این حوادث می توان به زلزله سال ۱۹۰۶ در سان فرانسیسکو اشاره کرد که بیش از نیمی از شهر را ویران کرد .

رویه های وسیع تهیه پشتیبان برای محافظت داده ها در مقابل بروز یک حادثه گسترش یافتند که از جمله آنها می توان  به رویه های تهیه پشتیبان به صورت پدر بزرگ – پدر – فرزند، تکنیک­های رویدادنگاری افزایشی و متد نسخه­برداری تصویر داده­ها اشاره کرد.[۳] به علاوه، برای نگهداری در برابر از دست رفتن داده، سیستم باید بتواند سرویس عادی خود را پس رخ دادن حادثه ارائه کند. بنابراین همراه با داده سخت افزار کامپیوتر نیز باید جایگزین شوند.

تعریف ترمیم

پایگاه­داده­ها بالقوه در معرض آسیب است. انواع نقص (عیب) و در نتیجه خرابی ممکن است در پایگاه­داده­ها بروز کند. سیستم مدیریت پایگاه­داده­ها باید بتواند, در صورت بروز خرابی, پایگاه­داده­ها را ترمیم و آسیبها و خسارات وارده بر آن را جبران کند. به عبارت دیگر می­توان بروز خرابی در سیستم را ناشی از بروز اشتباه در سیستم دانست که خود اشتباه ناشی از ایجاد نقص در سیستم است.[۲]

به عبارت ساده ترمیم یعنی بازگرداندن پایگاه­داده­ها به وضع سازگاری که درست قبل از بروز خرابی داشت. به بیان دیگر به آخرین وضع سازگار, به گونه­ای که اثری از خرابی در آن نباشد.


قیمت : 2000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات