مقاله ای در مورد حضرت خدیجه

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی  »  مقاله ای در مورد حضرت خدیجه

Hazrat Khadija article

دانلود مقاله ای در مورد حضرت خدیجه

خدیجه (ص) شکوه زندگی
پدر و مادر
خدیجه از پدر و مادری قریشی زاده شد . پدرش «خویلد» پسر «اسدبن عبدالعزی» و مادرش « فاطمه » دختر « زائده بن اصم » بود که سلسله نیاکانش به « لوی بن غالب بن فهر » می انجامید : دودمان مادر بزرگش ، هاله دختر عبد بن حارث نیز به « لوی » منتهی می شد .
بدین لحاظ ، تمام مورخان اعتراف دارند به این که « خدیجه » از پدر و مادری متولد شد که هر دو از ریشه دارترین و اصیل ترین خاندانهای جزیره العرب بودند .

خاندان خدیجه 
« اسدبن عبدالعزی » پدر خویلد و نیای بزرگوار خدیجه ، یکی از اعضای برجسته پیمان « حلف الفضول » بود .
پیمان مذکور را گروهی از مردان با شخصیت و عدالت خواه عرب بستند و قرار گذاشتند که از مظلومان دفاع کنند و در یاری کردن درماندگان کوشش نمایند .

در گذشته میان جرهمی ها پیمانی به نام « حلف الفضول » وجود داشت و اساس آن ، دفاع از حقوق افتادگان بود و بنیان گذاران پیمان ، کسانی بودند که نام های همه از ماده « فضل » مشتق بود . آنان عبارت بودند از : فضل بن فضاله ، فضل بن حارث و فضل بن وداعه .
چون پیمانی که عده ای از قریش با هم بسته بودند از نظر هدف ـ دفاع از حقوق    مظلوم ـ با حلف الفضول یکی بود ، از این نظر ، نام این اتحاد و هم پیمان شدن را نیز « پیمان فضول » نامیدند .

رسول اکرم در این پیمان که حیات مظلومان را بیمه می کرد ، شرکت نمود و خود درباره عظمت این پیمان ، جمله هایی فرموده است که اینک دو فراز از آن را نقل      می کنیم :

« در خانه عبدالله بن جدعان شاهد پیمانی شدم که اگر اکنون هم ( پس از بعثت ) مرا به آن پیمان بخوانند ، اجابت می کنم » ، یعنی حالا نیز به عهد و پیمان خود وفا دارم .

ابن هشام نقل می کند که حضرتش بعدها درباره پیمان مزبور چنین می گفت :
« ما اُحِبُ اَنَ لی بهِ حُمُرَ النَعَم » : من حاضر نیستم پیمان خود را بشکنم : اگر چه در مقابل آن ، شتران سرخ موی ( گرانبهاترین نعمت ) را در اختیار من بگذارند . و………


قیمت : 5000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات