مقاله در مورد تغییر نگرش

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

Article attitude change

دانلود مقاله در مورد تغییر نگرش

مقدمه
هرچند که در رواشناسی اجتماعی درباره نگرش ها مطالعات اختصاصی انجام نگرفته است، اکثر مردم آن را به کار می برند، ام احساس نمی کنند که به معنای دقیق انها نیاز دارند. خود روانشناس زمانی که با چنین مفهوم مهمی روبروست و به طور دایم ان را مورد استفاده قرار می دهد باید دقت لازم را به کار ببرد تا دقیقا بداند که منظورش چیست. در طول سالها پژوهشگران سعی کرده اند تا مفهوم نگرش را تعریف کنند. از بین آنها تعریفی را انتخاب می کنیم که ساده تر و درست تر از همه به نظر می رسد. نگرش عبارت است از یک حالت عاطفی مثبت یا منفی نسبت به هر چیزی که بتوانیم در ذهن خود مجسم کنیم، از جمله افراد. ممکن است موضوع نگرش کاملا عینی باشد (مثل چند همسری) یا خیالی باشد( مثل سریالهای تلویزیونی). حتی ممکن است موضوع نگرش خود ما باشیم در ان صورت از چیزی صحبت خواهد شد که عزت نفس می نامیم.

نگرش و انواع آن
نگرش­ها از مفاهیم روانشناسی و روانشناسی اجتماعی است که نخستین بار با تحقیقات زنانیکی (Zaniecki) وارد بررسی­های جامعه شناختی شد. این اصطلاح از دهه ۱۹۵۰ به بعد متداول گردید و بویژه در روانشناسی اجتماعی بسیار به کار می­رود. نگرش را «آماگی برای بعضی از انواع واکنش­ها» تعریف می­کنند و هدف از مطالعه آن، تاثیرگذاری بر رفتار است، زیرا انواع نگرش­ها به عنوان شاخص­ها یا عوامل پیشگویی رفتار شناخته می­شود. به علاوه، تغییر دادن آنها می­تواند یک سرآغاز معنی­دار برای تعدیل رفتار، نه فقط در پژوهش­های روان شناختی، بلکه در زندگی روزمره باشد. مثال­های زیر این نکته را روشن می­سازد:

۱- سیاستمداران می­کوشند تا درباره خود و برنامه­های خود نگرش­ها و عقاید مثبت را برانگیزانند و انتخاب یا دوباره انتخاب شدن خویش را محقق سازند.
۲- بازرگانان کالاهای خود را به شوه­ای تبلیغ می­کنند که مصرف کنندگان متقاعد شوند که کالاهای جدید دارای محسنات چندی است تا به این ترتیب مشتری بالقوه را به مشتری بالفعل تبدیل کنند.
۳- نگرش منفی (مثل پیشداوری) نسبت به گروه­های خاص (نظیر کارگران مهاجر) می­تواند به رفتارهای متمایز (مانند امتناع از استخدام


قیمت : 5000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات