تحقیق انواع جلبکها

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پایه » زیست شناسی  »  تحقیق انواع جلبکها

Research of algae

دانلود تحقیق انواع جلبکها

جلبک ها
جلبک ها گروه متنوعی هستند که تک سلولی هایی به اندازه کمتر از یک چند هزارم سانتی متر تا ارگانیسم های غول پیکری به طول ده ها متر را شامل می شوند. آنها بخش عمده ای از زنجیره غذایی دریایی را تشکیل می دهند . اما این بدان معنی نیست که
جلبک ها صرفا به موقعیت شان به عنوان غذا بسنده کرده اند .
شمار معینی از جلبک های میکروسکوپی وجود دارند که به طور فعال سم ترشح می کنند . پژوهش های اخیر نشان می دهد که
سم جلبک ها علاوه بر تدافعی بودن دارای نقش تهاجمی نیز هست .
الف- اسکوگارد –زیست شناس دریایی انستیتوی علوم دریایی بارسلونا  و  پیر جوئل هانسن  از  prymnes  دانشگاه  کپنهاگ
شواهد محکمی به دست آورده اندکه سم جلبک میکروسکوپی احتمالا منجر به دور کردن رقیبان می شود و حتی به جلبک ها
در پیدا کردن غذا parvum کمک می کند.
زیس شناسان دریایی مدت ها معتقد بودند که سم جلبک ها  شکارچیان مانند  ماهی ها و سخت پوستان را  فراری می دهد .  تا
پیش از این کاملا مشخص شده بود که  وقتی بر جمعیت  جلبک ها  به سرعت  افزوده می شود  تراکم  شکوفه های سمی  آنها  می تواند کشت آبی یک منطقه را به کلی از بین ببرد یا به عبارتی دیگر در رستوران های دریایی را  تخته  که یک  منبع غنی  از شکوفه های سمی است  مانند گیاهان فتوسنتزparvum P  . کند .
اما از سویی دیگر بسیاری از رفتار های جانوری را نیز دارا است. این موجود شکارش را  قورت می دهد . آهسته  به طرف  سایرمیکرو ارگانیسم ها می رود و آنها را می بلعد. اما این روش تنها در مورد شکارهای غیر متحرک خوب جواب می دهد.
در ضمن جلبک های تک سلولی دست و پا یا قطعات دهانی لازم برای گرفتن و نگه داشتن با  وجود  این  محدودیت ها  همان Parvum P .وعده غذای بعدی شان را ندارند.
رو ش دیگر روش ترشح ماده شیمیایی بیهوش کننده است.
اسکوگارد و هانسن دریافته اند که هر چه غلظت ترشحات سمی بیشتر  باشد میکرو ارگانیسم های متحرک بیشتری از حرکت  باز می مانند . سم علاوه بر فراهم ساختن غذا رقیبا و شکارچیان را نیز درمانده می کند. در واقع عملکرد چند جانبه سم به انفجار
مخرب و دوره ای جمعیت جلبک ها منجر می شود .
جلبک‌های دریایی از جمله موجودات مهم دریایی هستند که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در تغذیه انسان و تولید مواد شیمیایی مختلف به کار می‌روند. این کاربرد باعث شده است که هم‌اکنون بخش عمده‌ای از درآمد حاصل از بیوتکنولوژی دریایی، به این موجودات اختصاصی یابد. در مطلب زیر جنبه‌های اقتصادی جلبک‌های دریایی مورد بررسی قرار گرفته است:

جلبک‌ها از جمله موجودات دریایی هستند که در زمینه‌های مختلفی از جمله تغذیه انسان، تولید مواد آرایشی، افزودنی‌های غذای دام، کود و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصرف جلبک‌ها به‌عنوان غذا در ژاپن به قرن چهارم و در چین به قرن ششم میلادی برمی‌گردد. امروزه این دو کشور همراه با کشور کره، بزرگترین مصرف‌کنندگان جلبک به‌صورت غذا هستند. ارزش کل تولید این فرآورده‌ها، در حدود ۵/۵ تا ۶ میلیارد دلار در سال تخمین زده شده است. از این رقم، تولید فرآورده‌های غذایی برای مصارف انسانی، ۵ میلیارد دلار را به خود اختصاص می‌دهد. سایر مواد استحصالی از این جلبک‌ها (کلوئیدهای محلول در آب، Hydrocolloid) و مصارف متفرقه مانند کودها و افزودنی‌های غذایی، بقیه بازار را تشکیل می‌دهند (۱-۵/۰ میلیارد دلار).
بیوپلیمرها و هیدروکلوئیدهای استحصالی از جلبک‌های دریایی بیوپلیمرها و هیدروکلوئیدهایی که از جلبک‌های دریایی استحصال می‌شوند، به سه گروه “آلژینات‌ها”، “آگارها” و “کاراجینن‌ها” تقسیم می‌شوند. این مواد عمدتاً به‌عنوان مواد ژلی‌کننده و قوام‌دهنده مورد استفاده قرار می‌گیرند. آلژینات‌ها منحصراً از جلبک‌های قهوه‌ای و آگارها و کاراجینن‌ها منحصراً از جلبک‌های قرمز استحصال می‌شوند. سالانه تقریباً یک میلیون تن از جلبک‌های برداشت‌شده، صرف تهیه سه ماده فوق می‌شود. تولید کل هیدروکلوئیدها حدود ۵۵۰۰۰ تن، با ارزش ۵۸۵ میلیون دلار آمریکاا است. به‌دلیل اینکه کشت جلبک‌های قهوه‌ای به قدری پرهزینه است که کشت مصنوعی آن از لحاظ اقتصادی مقرون به‌صرفه نیست، تولید آلژینات‌ها (۲۱۳ میلیون دلار) از طریق استخراج از جلبک‌های قهوه‌ای صورت می‌گیرد که تقریباً کل آن از دریا به‌دست می‌آید. تولید کاراجینن‌ها به ارزش۲۴۰ میلیون دلار، به‌طور عمده به جلبک‌های وحشی به‌ویژه Irish Moss وابسته است.  Irish Moss جلبک‌ کوچکی است که در‌ آب‌های سرد رشد می‌کند و منبعی محدود برای تولید کاراجینن محسوب می‌شود. از اوایل دهه ۱۹۷۰، صنعت تولید کاراجینن،‌ با کشف جلبک‌های حاوی آن که در آب‌های گرم قابل پرورش هستند، گسترش یافت. امروزه بیشتر کاراجینن تولیدی از طریق کشت مصنوعی جلبک‌ها به‌دست می‌آید. اگرچه هنوز تقاضای زیادی برای  Irish Moss  و برخی از گونه‌های وحشی موجود در آمریکاای جنوبی وجود دارد. در ذیل برخی از آمارهای مربوط به تولید فرآورده‌های حاصل از جلبک‌ها آورده شده است.


قیمت : 3000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات