دانلود پایان نامه جرم شناسی

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » حقوق  »  دانلود پایان نامه جرم شناسی

Theses criminology

دانلود پایان نامه جرم شناسی

مقدمه
یکی از مسائل پیچیده و ناراحت کننده فعلی که توجه بسیاری از محققین ، جامعه شناسان ، جرم شناسان و روانشناسان و متخصصین امر را به خود معطوف داشته موضوع مجرمین کم سن و سال یا اطفال و نوجوانان بزهکاری می باشد که روز به روز هم گسترش بیشتری می یابد و مخصوصاً باید افزود که این تزاید و گسترش غالباً در کشورهایی بخ چشم می خورد که از لحاظ اقتصادی در سطح کاملاً پیشرفته ای قراردارند .
با توجه به وضع موجود اولین سؤالی که مطرح می شود این است که آیا اقدامات کشورهای مختلف در زمینه مبارزه با جرائم اطفال و نوجوانان بزهکار ،‌ مبتنی بر اصول صحیح و درستی استوار دیده است یا خیر ؟
آمار های انتشار یافته نشان می دهد که علی رغم بهبود وضع زندگی و معیشتی و علی رغم ازدیاد سریع موسسات و خدمات که اکثر کشورهای جهان جرائم ارتکابی اطفال و نوجوانان با سرعت و آهنگ بیشتری افزایش می یابد .
از طرف دیگر می توان گفت که قرن حاضر ، قرن اضطراب و سرعت است و اطفال و نوجوانان عجله دارند تا هرچه سریعتر خود را به مقصد خیالی و مورد نظر برسانند هرچند که در این راه ، قواعد ومقررات و قوانین در هم شکسته شوند .

در چنین موقعیت ناراحت کننده ی است که به اغلب کشورهای جهان درصد چاره جوئی برآمده و سعی نموده اند که علت ارتکاب جرائم اطفال و نوجوانان را دریافته متناسب با آن به تغییرات اساسی در قوانین خود بپردازند . در قوانین جدید اطفال و نوجوانان بزهکار، موضوع قوه تمیز خوب از بدوخیر ازشد و اعمال مجاز اتمای عقوبتی و پاداشی به کنار گذاشته شده ،‌چرا که با مجازات و تنبیه دیگر نمی توان از بزهکاری و ارتکاب جرم آنان پیشگیری به عمل آورد . چون هدف تعلیم و تربیت ، اصلاح اطفال و نوجوانان بزهکار است لذا محققین اکثر کشورها اولاً دادگاههای خاصی بنام «دادگاه اطفال و نوجوانان بزهکار» پیش بینی نموده که صلاحیت رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان زیر سن ۱۸ سال را دارد . ثانیاً هدف تصمیمات دادگاه تعلیم و تربیت ، اصلاح درمان و بازسازی اطفال و نوجوانان بزهکار است . ثالثاً محل نگهداری اطفال بزهکار نیز مکان جداگانه ای است که بنام « کانون اصلاح و تربیت » خوانده می شود .

روشهای اتخاذی در این کانون ،‌همگی جنبه اصلاح و تربیت دارد .
بیان مسأله (تعریف موضوع تحقیق)
تعریف انحراف و کجروی :
زندگی اجتماعی انسان تحت حاکمیت قواعد یا هنجارهای اجتماعی است که اگر ما قواعد و بعضی رفتارها را در زمینه های محیطی مناسب و بعضی ها را نامناسب تعریف کرده اند پیروی نکنیم فعالیتهایمان دستخوش هرج و مرج میگردد لذا همانگونه که در جوامع ارزش ها و هنجارهای اجتماعی شکل دهنده رفتاراعضای آن جامعه است همیشه در حاشیه نیز افرادی خلاف این حرکت کنند به گونه ای ناهنجار عمل می کنند و این امر است که پیچیدگی حوزه تحلیل جامعه شناسی انحرفات را نشان می دهد بنابراین آنچه که در دوران یک جامعه یا محیط فرهنگی در زمان و مکان معینی طبیعی است همین عمل در یک جامعه دیگر یک رفتار انحرافی تلقی می شود . پس رفتار انحرافی را باید با توجه به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی مورد پسند آن جامعه توجیه کرد .

بنابراین انحراف یا کجروی را می توان ناهمنوایی با هنجارها یا مجموعه هنجارهای معینی تعریف کرد که توسط تعداد قابل ملاحظه ای از مردم در اجتماع یا جامعه پذیرفته شده است .

و یا اینکه انحراف را عبارت از رفتاری که هنجارهای اجتماعی مهمی را نقض کرده و در نظر تعداد زیادی از مردم قابل نکوهشی است تعریف کرد بزهکاری ترجمه واژه peinqency و معنی خطا کردن و نفی هنجارهای قانونی و اجتماعی است که معمولاً افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله را در بر می گیرد . در جمهوری اسلامی ایران بزهکار به فردی اطلاق می شود که مرتکب عملی گردد که قانون یا شروع ارتکاب آنرا منع کرده و یا ترک عملی که انجام آنرا واجب و لازم دانسته که در صورت ارتکاب جرم به دستور حاکم شرع مجتهد جامع الشرایط تأدیب و تغریز می گردد .
اما جامعه شناسان بزهکاری و جرم را اقدام به عملی می دانند که برخلاف موازین ، مقررات و معیارهای ارزشی فرهنگی یک جامعه باشد و کسانی که مرتکب چنین اعمال خلافی می گردند مجرم یا بزهکار نامیده می شوند . همچنانکه دور کنیم جامعه شناسی فرانسوی جرم و بزهکار را اقدام به عملی می داند که وجدان جمعی را می آزارد و اجتماعی نسبت به مرتکبین آن واکنش نشان می دهند و آنها را مجازات می کنند .
جامعه شناسان معتقدند که بافت اجتماعی شهرهای بزرگ و پیچیدگی های روزافزون آنها می تواند متبر مساعدی برای ارتکاب جرایم و بزه های نوجوانان باشد .

از یک سو احساس گم کردن خود در میان جمعیت فشرده و انبوه اینگونه شهرها از چنگال قانون دور ماندن او را بسوی ارتکاب بزه سوق می دهد و از سوی دیگر ، حالت مصرفی شهرهای بزرگ و تمجل گرایی و لوکس گرایی ،‌اکثر نوجوانان را تحت تأثیر قرار می دهد تا بتوانند به نوعی از آنها برخوردار شوند و چون قدرت خرید کافی برای در اختیار گرفتن آنها را ندارند ، وسوسه دزدی ، سرقت مسلحانه و جرایم دیگر آنها را به شدت تحریک می کند .

اهمیت موضوع تحقیق
یکی از دلایل مهم و اساسی در کسب دانش ،‌ کشف حقایق ، حل مسائل ، بیان نظریه های جدید و بالاخره شناخت بهتر محیط اطراف است . با درک همبستگی میان متغیرها ، شناخت تفاوتهایی که آنها ایجاد می نمایند ، علل رویدادها و پدیده ها و بالاخره پاسخ به « چراها » می توانیم آینده را از حال ، پیش بینی نمائیم . با کسب دانش ، بر محیط خویش مسلط می شویم . انسان از طریق کسب تجارب ، درک دیدگاههای نظری ، یادگیری مهارتها ،‌رسانه های جمعی و بسیاری امور دیگر ، کسب دانش می نماید ، محیط اطراف را می شناسد و بالاخره برای آینده خویش ،‌برنامه ریزی می کند .

چربار مشکل و مسئله برجسته نوجوانان ، در اغلب جوامع صنعتی که مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد : بزهکاری در سنین نوجوانی .
در حالیکه توجه به مسائل و مشکلات نوجوانان همواره مورد نظر است . دقت و بار یک بینی اندکی به نمایه های منفی دوران نوجوانی واکنش های که در این دوران تأثیر بسیار برجامعه و کمک به دگرگونیهای اساسی در عقاید ، سن ،‌اهداف و نظام ارزشها می تواند داشته باشد بعمل می آید .
با این وجود توجه به مسائل نوجوانان همواره حایز اهمیت است
زیرا این مسائل و مشکلات بازتاب نارسائیهای جامعه است .


قیمت : 6000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات