بررسی مقایسه ی بهداشت روانی در زنان و مردان شاغل

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  بررسی مقایسه ی بهداشت روانی در زنان و مردان شاغل

بررسی مقایسه ی بهداشت روانی در زنان ومردان شاغل

چکیده :
پژوهش حاضر با هدف بررسی و مقایسه بهداشت روانی زنان و مردان شاغل صورت گرفته است . جهت بررسی پژوهش حاضر از تعداد ۶۰ نفر از شاغلین آموزش و پرورش ناحیه ۱ شیراز (۳۰ زن و ۲۰ مرد) درسال ۸۷-۸۶ به طور تصادفی انتخاب شدند و به پرسشنامه بهداشت روانی پاسخ دادند . ونتایج به دست آمده از تحلیل داده‌ها که در فصل چهارم ارائه گردید مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و تبیین‌های احتمالی برای نتایج به دست آمده مطرح می‌شود.

مقدمه

روان شناسی علم تحقیق در رفتار موجودات زنده و به ویژه در تفکر ، احساس و رفتار بشر است . به همین دلیل از چندی پیش روان شناسان علاقه شدیدی نسبت به مشکلات عملی که برای افراد بشر پیش می آید و راه حل هایی که می توان برای آنها پیشنهاد داد ، پیدا کردند . منظور روان شناسی ، علاوه بر پیشرفت علمی و صنفی ، بهبود بخشیدن به زندگی انسان نیز هست . این علاقه روز افزون روان شناسان به مسائل روزمره و علمی بشر موجب شده است که دانش ما در افراد ، به ویژه کسانی که دچار مشکلات روانی هستند به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد . عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انسانی بسیار مشهود و فراوان است .

در هر طبقه و صنفی و در هر گروه و جمعی اشخاص نامتعادلی زندگی می کنند . بنابر این در مورد همه افراد ، اعم از کارگر ، دانش پژوه ، پزشک ، مهندس ، کشاورز ، استاد دانشگاه و … ، خطر ابتلا به ناراحتی های روانی وجود دارد . به عبارت دیگر هیچ فرد انسانی در برابر امراض مصونیت ندارد . البته دانستن اینکه هر شخصی ممکن است گرفتار ناراحتی روانی شود ، خود به خود کافی نیست ؛ زیرا بهداشت روانی تنها منحصر به تشریح علل اختلالات رفتار نیست ، بلکه هدف اصلی آن پیشگیری از وقوع ناراحتی هاست . پیشگیری به معنای وسیع آن ، عبارتست از به وجود آوردن عواملی که مکمل زندگی سالم و طبیعی است ، به علاوه ی درمان اختلالات جزئی رفتار ، به منظور جلوگیری از وقوع بیماری های شدید روانی (شاملو، ۱۳۷۸).

فهرست مطالب
فصل اول ، موضوع پژوهش
مقدمه
بیان مسئله
موانع اشتغال زنان
۱-موانع اجتماعی
۲-موانع آموزشی
اهمیت موضوع
اهداف تحقیق
اهداف جزئی
تعریف نظری و عملیاتی متغیرها
تعریف عملیاتی بهداشت روانی
فصل دوم : پیشینه پژوهش
تحقیقات داخل کشور
فصل سوم : روش تحقیق
پایایی پرسشنامه
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل داده ها
تجزیه و تحلیل داده ها
۱-۴-آمار توصیفی
۱-۱-۴-توصیف وضعیت پاسخگویان براساس جنسیت
۲-۱-۴-توصیف وضعیت تحصیلی پاسخگویان
۳-۱-۴-توصیف وضعیت سابقه اشتغال پاسخگویان
۴-۱-۴-توصیف وضعیت سنی پاسخگویان
۲-۴-آمار استنباطی
۱-۲-۴-بررسی سوال اول پژوهش
۲-۲-۴-بررسی سوال دوم پژوهش
۳-۲-۴-بررسی سوال سوم پژوهش
فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری
بحث و نتیجه گیری
منابع و ماخذ


قیمت : 4000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات