تحقیق توده های هوا وجبهه ها

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » جغرافیا  »  تحقیق توده های هوا وجبهه ها

دانلود تحقیق توده های هوا وجبهه ها

تعریف توده های هوا
اگر حجم عظیمی از هوا ساکن بماند یا با حرکت آهسته در منطقه ی وسیعی از سطح زمین یا اقیانوس که خود متحد الشکل است عبور کند ،این توده هوا ، بویژه لایه های پایین تر آن ، خصوصیات سطح زیرین خود را دریافت می نمایند . بنابراین هنگامی که هوا خصوصیات مشابهی در سطح وسیعی بدست آورد ، آنرا توده هوا می نامند . در یک توده هوا عناصر دما ، رطوبت و لپستریت در سطح افقی برای صدها کیلومتر تقریباً همسان می باشند .
برای مثال در یک منطقه بسیار بزرگ اقیانوسی یا خشکی هموار مثل آسیای مرکزی، جرمی از هوا که ساکن بماند یا با حرکت آهسته عبور نماید ، خصوصیات فیزیکی سطح زیرین خود را دریافت می نماید . معمولاًمناطقی که توده های هوا  در آن تشکیل می شوند ، به عنوان مناطق منبع و منشاء توده هوا نامیده می شوند .

طبقه بندی توده های هوا  
طبقه بندی توده های هوا با در نظر گرفتن منشاء تشکیل ، رطوبت و دما به شرح زیر می باشند .
۱٫    توده هوا کلاهک قطبی یا منجمده                                     A
۲٫    توده هوا قطبی دریایی                                                 MP
۳٫    توده هوای تروپیکی دریایی                                            MT
۴٫    توده هوای قطبی قاره ای                                              CP
۵٫    توده هوای تروپیکی قاره ای                                            CT
۶٫    توده هوای استوایی                                                      E
در مناطق منشاء تشکیل توده هوا ، وضعیت جوی و در نتیجه اقلیم ، میزان زیادی از خصوصیات منطقه منشاء در توده هوا ، بویژه در عرض های پایین (تروپیکی) و عرض های بالا تاثیر می گذارد . توده هواهای قطبی و کلاهک قطبی به طرف شرق بسط و گسترش می یابد . توده هواهای تروپیکی و استوایی اکثراً به طرف قطب و مشرق حرکت می کنند.هوایی که در عرض های میانی بر اقلیم مسلط می شود ، بعلت تغییر دائمی هوا یعنی متغیر بودن بواسطه موقعیت بادهای غربی و بسط و توسعه آنتی سیکلون ها و سیکلون ها سریعاً تغییر می کند و در نتیجه خصوصیات یک توده هوا هنگام عبور در اثر عمل آنها سریعاً متاثر می شود .
مشخصات و خصوصیات توده های هوا از منشاء مناطق تشکیل شان دریافت می گردند . بنابراین توده های هوای قاره ای معمولاً دارای رطوبت کمی هستند در حالیکه توده های هوای دریایی از رطوبت بیشتری برخوردارند . توده های هوای استوایی و تروپیکی ، گرم و توده های هوای قطبی و کلاهک قطبی سرد هستند.


قیمت : 1000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات