دانلود مقاله جاده

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی » عمران  »  دانلود مقاله جاده

دانلود تحقیق و مقالات رشته عمران و معماری با عنوان دانلود مقاله جاده در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۵۱ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.


مقدمه
هدف از این نوشته ،توضیح نظریه اصلی برای کار در ساختار جاده و فعالیت های مربوط می باشد . به علاوه نمونه هایی از کار برد های عملی نظریه پایه هم بیان می شود . توجه می شود که این متن میزان خاصی برای اشخاص باشد که برای NVQ و BTECوند و همچنین تحت آموزش های ،انجام تحقیقات بیشتر در مهندسی متمدن قرار می گیرند . محتوای متن برای دانشجویان و مهندسانی که در جستجوی موفقیت های مهندسین تکنسین یا به کار بردن افراد دارای امتیاز هستند مفید خواهد بود .آن هایی که در جستجوی مهارت های ساختاری معتبر توسط NVQ هستند این کتاب برایشان ارزش فوق العادهای خواهد داشت .
کار جاده :نظری وعلمی فاصله میان طرح و تکنیک های ساختاری را پر می کند و یک مقدمه شکل گیری و قابل توجهی را با تنوع بالایی از ساختار و کار اصولی مهیا می کند که حالت کار جاده را می سازد . چاپ پنجم به روز شده است و شامل استاندارد های اروپایی برای تعریف وضعیت ها و تغییراتدر جزییات و تکنولوژی می باشد . نویسندگان امیدوارند که بتوانند تشکر و قدردانی خودشان را به تمام مهندسین ،دانشجویان و دوستانی که به نحوی زمان و دانش شان را در پیشرفت پیشنهادات اراته دادند مخصوصا برای تعیین دیدگاهمان ابراز دارند . قدر دانی های مخصوص David Fanthorbوری مواد و آزمایشاتcarillion,engineer,andy hurrock برای تولید ترسیم هایی از مدیریت ترافیک با استفاده از(cone 0/7) اختصاص داده می شود .

۱- توسعه بزرگراه
۲- مقدمه :سیستم های جاده اولیه
نیاز به جاده ها ناشی از اختراع چرخ در حدود ۵۰۰۰ سال پیش می باشد ،احتمالا منشا آن در سامورایی (سومری ها )می باشد (۳۰۰۰سال قبل از میلاد )در بریتانیا تاریخ نخستین چرخها به عصر برونزبر میگردد بعضی مطالب خلاصه در مورد جاده های اولیه در قسمت های مختلف جهان مثل عنوان های زیر آمده است :
تمدن چینی
یکی از نخستین و بهترین جاده های شناخته شده جاده ابریشم چین میباشد که تاریخ آن به ۲۶۰۰سال قبل از میلاد بر میگردد چینی ها رمز بافتن ابریشم را کشف کردند و این ماده قیمتی را توسط جاده به هند فرستادند و با دندانهای عاج بر گشتند
ط: امپراطوری پارس
این یک سازمان تجاری بزرگ بود ،ابریشم از چین وارد میشود و دوباره به اروپا د ر طول جاده هایی که ساخته بودند صادر می شد ۰آنها همچنین از چینی ها ظروف چینی و لوازم چوبی گران قیمت می خریدند
بریتانیا ۲۵۰۰سال قبل از میلاد
یک نوع جاده کشف شده بود :این راه هایsomerset peat bogs به glastonburyتاریخش به ۲۵۰۰سال قبل از میلاد برمی گردد.berkshire rideway برای آوردن محور های سنگ چخماق اسلحه ها ازgrimes graves درnorfolk بالای chilternو plain salisburyوberkshire بهstonehenge استفاده می شود .
(d)اروپا
در کشورهای کوچک جاده هایی شبیه به یافت شده اند و همان نوع از جاده موجود در روستا های سویسlakeside و عرضpangola swamps در مجارستان وجود دارد .
هندوستان
تمدن آغازین آنها در اطرافindus valley جائیکه باستان شناسان در ۱۹۲۲جاده هایی را کشف کردند که از خشت و آجر ساخته شده بودند و در سطح مناسبی سیستم های لوله گذاری آب شده بودند .
مصر و بین النهرین
در خاور میانه و در زمان حدود ۱۱۰۰سال قبل از میلاد سوریه جاده جدیدی را از میان کو هها به بین النهرین شمالی ساخت . خیابان های با آسفالت و خشت پوشیده شده در شهر های ninevehوbabylon کشف شده اند . مصریان جاده هایی را ساختند که به وسیله آن سنگ های مورد نیاز برای ساختن اهرام را با درشکه یا گاری حمل می کردند .
بریتانیای کبیر
حتی قبل از میلاد ،عبری ها گلت ها در ساختن راه های آهن فعال بوده اند و یک نمونه خوب wycheازdroitwich به walesمی باشد .این درmelvern hillعرض بود .

جاده های رم
رم بزرگترین سازنده جاده بود ،نه تنها در بریتانیا بلکه در تمام اروپا ۵۰۰۰ مایل از بزرگ راه های آنها ازGadiz ساحل در غرب اسپانیا از میان فرانسه ،آلمان ،ایتالیا ،ساحل آدریاتیک به ترکیه ،از میان سوریه در انتهای شرقی مدیترانه ،در پشت در طول سواحل شمالی آفریقا از میان الکساندریا carthageو همچنین بهTangier برای کامل کردن زنجیر می باشد . جاده های آنها اهمیتش به خاطر مستقیمی آنها بود اما آنها تنها در بیشتر حالات مستقیم بودند و فقط بالای دره به دره دیگر که چشم کار می کرد جاده دیده می شود. جاده های رم معمولا بالای سطح زمین ساخته می شوند. در بعضی حالات سنگ چین ها به ۲ متر بلندی هم می رسیدند. اولین عملکرد قطع کردن چاله های عمیق بود و سپس ساختن یک سنگچین با لایه هایی از گچ ،سنگ ،ماسه و قراردادن سنگ های بزرگ در آنها. سه نوع ساختار جاده که توسط رومی ها استفاده می شد عبارتند از :
۱- مسطح و هموار کردن زمین
۲- شن ریزی کردن سطح
۳- آسفالت کردن و سنگ فرش کردن شکل ۱۰۱
این با ساختار جاده امروزی مطابقت می کند برای لایه ها. پهنای راه شوسه (کالسکه رو) به ندرت از ۲۵/۴ متر تجاوز می کرد . راه شوسه در هر طرف چاله هایی داشت. بعد از انصراف رومی ها از بریتانیا در شروع قرن پنجم بعد از میلاد سیستم جاده آنها روبه زوال گذاشت و غیرقابل استفاده شد.

۲-۱- حالات استفاده شده و مشتقات آنها
۱-۲-۱- جاده :
این یک حالت اخیر است که شما از جنگ های تمدنی استفاده شد و از ride و سپس از rode مشتق می شود.
۲-۲-۱- خیابان
رومی ها جاده هایشان را via straeti نامیدند و معنی آن راهی است که به صورت لایه ای ساخته می شود. به مرور زمان via افتاد و straeta تبدیل به street شد. آن جاده شهری بود که خیابان نامیده شد. زیرا در قرون وسطی و تا قرن شانزدهم فقط جاده ها در شهرها سنگ فرش آسفالت می شوند.

۳-۲-۱- راه آسفالته
لایه بالایی یک جاده رومی شامل سنگریزه های درشت بود و به آنها با عنوان PAVIMENTUM اشاره می کردند. بسیاری از سنگ ها برای پیاده روها استفاده می شدند. در شهرها در دوره ویکتوریا البته حالا از بتون استفاده می شود و به نام راه آسفالته نامگذاری شده است و ساختار جاده واقعی می باشد.

۴-۲-۱- راه
این لغت ریشه اش از دوران تاریک گرفته شده است که مفید ترین به عنوان پیشوند می باشد و تاریخچه راه ها می تواند اطراف آن نوشته شود. در دوره های نوسنگی کامیون ها معمولا در طول بالای سرازیری های تند می آمدند و به عنوان RIDGE WAYS شناخته شده بودند که Berkshire Ridge way مشهورترین آنها بود اگر یکی مجبور بود که از بالای دره بعضی وقت ها پایین بیاید و قتی در کنار دره می رفت دره فرسایش داشت و یک فرورفتگی شکل می گرفت که همین Hollow Ways بود مثل Greenstreet- common- kennpsy- pershore- Allesborough Hill در قرون وسطی جاده های دایر در تمام سال و در همه نوع آب و هوا روی زمین های بزرگ احداث می شدند تا از مشکلات زهرکشی برحذر باشند و جاده های اصلی با نام HIGH WAYS شناخته شده اند . در طی ماه های تابستان می توانستند عرض مرداب ها یا علفزارهای رودخانه را بپیمایند و این جاده ها که کم اهمیت تر بودند BYWAYS نامیده می شدند.
در قرن هجدهم ماشین های چرخ دار مثل کالسکه و باربرها بیشتر متداول بودند و به زودی لازم شد که آنها از نظر ترافیک کنترل شوند بنابراین بزرگ راه هایی در شهرها احداث شد و برای مرکزیت دادن به صورت CARRIAGE WAYS با FOOTWAYS تقسیم شدند. جاده هایی که برای تردد چرخ دارها در نظر گرفته شده بودند کاملا برای هر کسی که پشت اسبی سوار بود مناسب بودند و به نام BRIDLE WAYS شناخته شده اند. در آغاز قرن نوزدهم اولین کانال ها در کشورها دیده شدند و حتی امروزه آنها هنوز به عنوان WATERWAYS شناخته می شوند. آمریکایی ها در این زمینه چشمگیرتر بودند و شروع به ساخت جاده هایی در ۱۹۲۳ کردند که آنها را PARKWAYS نامیدند. در اول سال ۱۹۵۰ به کارگیری جاده های کوتاه یک مشکل جدی شد و شورای حمل ونقل طول های معینی را به عنوان CLEARWAYS طراحی کرد. و این جاده های مخصوص بعدها MOTORWAYS شدند. آمریکایی ها این جاده ها را EXPRESSWAYS نامیدند.

۳-۱- دوره ترابری (انتقال)
وقتی رومی ها ترک کردند بریتانیایی ها به سمت جامعه خودکفایی برگشتند آنها هیچ علاقه ای به سفر نداشتند و هیچ چیزی نداشتند که آن را به بیرون از کشور بفرستند و جنگل ها شروع به در برگرفتن جاده ها کردند تعداد کمی از جاده های رومی باقی ماندند و KING HAROLD قادر بود از یورک به لندن ۴ روزه برسد. آنها نه می خواستند و نه تکنولوژی داشتند که جاده های رومی شان را حفظ کنند یا تعمیر کنند. در تاریخ نشان داده شده است که یک مرجع مرکزی قوی برای یک شبکه جاده ای خوب به نظر اساسی می آید و در آغاز قرن دهم شرایط در اروپا پیشرفته تر شد تجارت پیشرفت کرد بنابراین سفرهای برون مرزی شروع شد .جاده ها از ایتالیا به شهرهای Flanders خیلی شلوغ بودند و مقادیر قابل ملاحظه ای ازمال التجاره ها حمل میشود.

۱-۳-۱- بریتانیا
خانه انسان قرون وسطی پر شد از سنگ و جاده های رومی برای ساختن مواد چپاول و غارت شدند. جاده ها تبدیل به باربرهای اسب دار شدند و تقریبا در شرایط آب و هوایی زمستان کاملا ناپدید می شوند. در زمان هنری دوم به هر صورت شهرهای قدیمی شایر مثل آکسفورد ،وینچستر ،نورت هم تون و غیره مراکز مهمی شدند. دادگاه ها آنجا بودند و قضات به اطراف کشور سفر می کردند . سیاست مداران شروع به ساختن تورهایی سفری کردند لندن شروع به سود جویی از تجارت اروپایی کرده بودند و ترافیک با افزایش نیاز برای جاده ها افزایش می یافتند. در قرن سیزدهم انگلیسی ها شروع به بهبود ارتباطشان کردند اما پیشنهادات آنها بیشتر مربوط به ساختن پل بود. یک پل سنگی جدید ،پل لندن ، ساخته شد و جایگزین پل قدیمی تر شد و king john ،AVON را احاطه کرد با یک پل جدید در Tewkesbury. بقایای جاده هنوز به هر صورت توسط لردهای مانور و موناستریز باقی بود. کلیسا از تاثیرش استفاده کرد و اعضایش را به حفظ جاده هایشان به عنوان یک وظیفه مثل ملاقات کردن بیمار دستور داد. Piers ploughman شاعر و فلسفه دان مردم را تشویق به تعمیر راه ها می کرد. راه ها در اینجا به معنی جاده ها بودند . کلیساهای کوچک روی پل قدیمی لندن بنا شدند و هنوز یکی از آنها در برادفوری روی AVON در ویلت شایر وجود دارد.
انگلیسی های وسطی سه وظیفه تمدنی اولیه داشتند.
۱- دفاع ازقلمرو (کشور پادشاهی)
۲- تعمیر پل ها
۳- حفظ جاده

۲-۳-۱- دولت Todor
دولت خیلی متمرکز شرایط جاده های کشور شد که هیچ حفاظتی روی آنها انجام نشده بود . آنها یک قانون را در ۱۵۵۵ در پارلمان قرار دادند که هر بخش مجبور بود سالانه یک محافظ انتخاب کند. شغل او این بود که ۴ روز را بین Easter و whitsunide انتخاب کند و مجبور بود که دو مرد را با تیم هایی از اسب ها و ابزارها آماده کند تا راه هایشان را نوسازی و تعمیر کند. او واگن ها را توسط بیش از تعداد اسب ها متوقف کرد . این سیستم زور خیلی رضایت بخش نبود چون هر کسی در این زمان از سال در مزرعه هایش مشغول بود. Pepys و defoe و bunyan همه در مورد شرایط جاده در روزگارشان چیزهایی نوشته اند هر روزنامه نگار یک ماجراجو بود.

۳-۳-۱- اروپا
هنری چهارم فرانسه یک Grand Vizier را با مسئولیت همه جاده های اصلی در نظر گرفت و لویی چهاردهم شاید اولین پل ها و جاده ها را بنا نهاد . او جاده ها را در سیاست اقتصادی عمومی شامل کرد. آلمان سیصد ایالت مجزا یا شهرهای غیر وابسته داشت بنابراین هیچ پیشرفتی لازم نبود اما سوئد ،استرالیا و ایتالیا لازم دانست که در قرن هفدهم جاده های خوبی داشته باشد. تجارتی در آغاز دوران اوسطی نبود اما تحت قانون التورات ها در قرن هفدهم افزایش بالایی در تجارت بود. جاده ها احداث شدند. بنابراین از زمان روم علامت گذاری سرزمین های مهم آغاز شد و این بازگشت سیستم جاده بود.
۴-۳-۱- جاده های برگشتی
در سال ۱۶۶۳ قانونی برای اولین برگشت جاده برای ساخته شدن در Hertfor shireآماده شد. این جاده ها رومی براساس خصوصیات کسانی که از جاده ها استفاده می کردند و عوارضی هم پرداخت می شد. توسط افراد محلی آماده شدند. اولین بازگشت جاد توسط یک قانون پارلمانی در سال ۱۷۰۶ انجام شد. این جاده ها به میزان ۲۲۰۰۰ مایل که توسط ۱۱۰۰ Trust کنترل شده بودند گسترده شدند. به عنوان نمونه هایی از این جاده ها در سال ۱۷۷۹ سرپرستی به روم یارد یک مرکز کاری از ۴۵۰ پوند داشت و همان سرپرستی Droitwich و Bromsgrove نقشه بردارشان را ۲۰ شیلینگ جریمه کرد چون خیابان ها در Droitwich خطرناک شده بود. در این زمان scots به عنوان بردن نمک ،ماهی ،بلغور جو و زغال سنگ توسط اسب ها باقی ماند و هیچ علاقه ای برای استفاده از ماشین های چرخ دار نشان داده نشد. وقتی بسیاری از سرپرستی های جاده های بازگشتی مشغول بنا نهادن در انگلستان بودند ژنرال wade کسی که سرپرستی ارتش انگلستان را در اسکاتلند به عهده داشت بعد از اولین بالا رفتن jacobite شروع به ساختن جاده های جدید برای باز کردن highland شد. با استفاده از ارتش همانطوری که قبلا رومی ها و سوریه ای ها انجام داده بودند. Wade از پودر باروت تفنگ برای منفجر کردن صخره های بین راه استفاده کرد . یک جمله ای از fortwilliam است که می گوید :
آیا این جاده ها را قبل از اینکه ساخته شوند دیده اید شما دستانتان را بالا خواهید گرفت و از ژنرال Wade تشکر خواهید کرد.

۵-۳-۱- فرانسه
Jean radolph prronet یک فرانسوی قرن هیجدهم یک راه آسفالته رومی را در باغ پشتی خانه اش کشف کرد و همان ساختار خاص را در مورد خیابان های پاریس و جاهای دیگر در فرانسه به کار برد. بسیاری جاده ها رازه کشی خوب و مرتب کردند قبل از انقلاب فرانسه .

۴-۱- در سالهای بعد
در طی قرن هیجدهم سازندگان مدرن جاده در بریتانیا کارشان را شروع کردند. مشهورترین و مهم ترین اینها عبارت است از :

۱-۴-۱- رابرت فیلیپس
فیلیپس یک طراح واقعی و ماهر جاده بود. در ۱۷۳۶ او یک تحقیق را به عنوان جامعه رویال نشان داد. که در مورد موقعیت حاضر جاده های بزرگ انگلستان بود و شامل پیشنهاداتی در مورد جاده های خاکی و شنی بود و همچنین وجود یک لایه سنگریزه اگر بر اساس یک زه کشی خوب باشد.

۲-۴-۱- جام مت کالف
او با عنوان blind jack of knaresborogh شناخته شده بود و در سال ۱۷۱۷ متولد شد. او در سن ۶سالگی کور شده بود . بعد از یک زندگی متغیر به عنوان موسیقی دان ،سرباز ،واگن دار و تربیت کننده اسب او یک جاده ساز شد در سن چهل سالگی در ۱۷۶۵ با یک قرارذاد ساخت ۵ کیلومتری جاده بین وborough , harrogate بسته شد . این جاده آنچنان موقعیت آمیز بود که او ۲۹۰ کیلومتر جاده در یورک شامر شامل همه پل ها ،دیواره ها و …….بود . او اصرار در زه کشی و فوندانسیون خوب دارد راه حمل و نقلی معماری شد با اصراربرزهکشی آب سطحی (شکل ۱۰۲)برای عرض زمین نرم ،مت کالف یک پایه علف کلاف شده را معرفی کرد .


قیمت : 5000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات