دانلود مقاله دلایل تأخیر موجه در قراردادهای ساختمانی بدون ثبت ساخت

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » فنی و مهندسی » عمران  »  دانلود مقاله دلایل تأخیر موجه در قراردادهای ساختمانی بدون ثبت ساخت

دانلود تحقیق و مقالات رشته عمران و معماری با عنوان دانلود دانلود مقاله دلایل تأخیر موجه در قراردادهای ساختمانی بدون ثبت ساخت در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۲۴ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.


دلایل تأخیر موجه در قراردادهای ساختمانی بدون ثبت ساخت
مقدمه: ضمن یک مقدمه، باید در وحله اول مراجعه ای به تصمیم اخیر بارکر انجام شود. در این مورد، قرارداد ۲ ماه برای اجرا زمان داشت و با توجه به دستورالعمل پیمان کار ۲ ماه در تأخیر بود. این تأخیر ناشی از چند دلیل بود که یکی از آنها مربوط به مسؤلیت کارفرما می باشد. به هر حال کارفرما از پیمانکار خواست که به موقع کار را تمام کندو در تنیجه او با پیمانکار وارد یک قرارداد (موافقتنامه) تعجیلی گردید، بمجرد انجام کار برای مبلغ ۹۰۰۰۰ دلار، پیمانکار باید کار را پیش می برد و بموقع آنرا تمام می کرد دستورالعمل مؤثر بود و باعث شد که کا ر۶ هفته بعد تمام شود از ۱۲ جولای تا ۲۶ آگوست.
قرارداد در مورد ۲۰۰ اتاق خواب و حمام بود که در کنار یک راهرو بلند و مرکز تأسیسات در هر ۱۰ طبقه از یک برج هتل قرار داشتند. برای پیمانکار به پایان رساندن کاری که ۵/۳ ماه وقت می برد در ۶ هفته بسیار سخت بود ولی غیر ممکن نبود. قصد پیمانکار این بود که ۲ تیم از هر حرفه را انتخاب نماید. یک تیم روی طبقات ۱۱-۶ کار نمی کرد و گروه دیگر روی طبقات ۲-۵٫ در بعضی مواقع روزهای کاری دوشیفته نیزمورد نظر بود. پیمانکار یک دستورالعمل بی نقشه را در یک دوره پرشتاب ۶ هفته ای به انجام رساند و چگونگی تصمیم گیری برای کامل کردن ۲۶ آگوست رانشان داد . به هر حال در روز اول طرح تعجیلی ، پیمانکار راهنمائی هائی را دریافت کرد که در ابتدای ۲۹ دگرگونی و بی ثباتی بودند که بطور حتم روی طرح تعجیلی درطی ۶ هفته آینده تأثیر می گذاشتند. بیشتر این دگرگونی ها بطور رسمی تأئید نشدند و تا چند ماه بعد و بعضی دیگر اصلاً تأئید نشدند. پیمانکار وقت فوق العاده ای را در ثبت همزمان پیشرفت محل درنظر گرفت و کار ۵/۴ هفته دیرتر از آنچه پیش بینی شده بود به پایان رسید در ۲۶ سپتامبر چند ماه بعد از اتمام کار در پی چند بار ملاقات و گفتگو، معمار ۲۶ رویداد و البته که سبب چند روز تأخیر زمانی می شدند را تصدیق کرد. ضرر و زیان های محاسبه شده از پولی که به پیمانکار پرداخت شد کسر شدند بعنوان تأخیر باقیمانده تا اتمام کار در پی یک معاینه دقیق روی اوراق قرار داد که شامل سنجش استاندارد کار بود، پیمانکار در حقیقت مستلزم به انجام آنچه که در اصل پیمان بسته می شد اثبات این موضوع امکانپذیر بود که ۳ دگرگونی اضافی ناشی از حوادث وابسته بوجود آمده است.
یک تحلیل در مورد دستورالعمل بی نقشه که فعالیت بحرانی را نشان میداد مشخص کرد که یکی از آنها دگرگونی ها که معمار بعنوان یک اتفاق انتظارش را نداشت، در حقیقت عمده ترین فاکتور ممانعت پیمانکار در رسیدن به زمان اتمام پروژه بود.

دستورالعمل بی نقشه:
نقطه آغازین هر تحلیلی در مورد پیشرفت یک پیمانکار و دلائل مؤثر روی تأخیر و شکست او دستورالعمل بی نقشه می باشد. نباید فقط برآورد مدلل یک پیشرفت متحمل در کار شرح داده شود بلکه باید همچنین دستورالعمل و برنامه ریزی کاری برای دوره ای اثر شدید اتفاقات وابسته به پروژه رخ می دهند مشخص وتعیین شود.
تشخیص این که دستورالعمل بی طرح و نقشه بیشتر از یک شرح مقاصد آتی نیست بسیار مهم است. بطور واضح، آن می تواند در حقیقت در مقابل اتفاقاتی که در محل می افتد رد شود به دلایل بسیار مثل:
-دستورالعمل بی طرح و نقشه ممکن است بر پایه یک تصور غلط از نیازهای عملی پروژه باشد.
– پیمانکارممکن است تندتر یا کندتر از آنچه پیش بینی شده است کار کند.
– مصالح ممکن است دیرتر یا زودتر از آنچه پیش بینی شده است برسد.
– طرح ممکن است شکست بخورد یا دور از دسترس باشد.
– پیمانکار ممکن است روش خودش را برای انجام کارها داشته باشد (در واقع فقط یک راه درست برای پیشرفت وجود دارد.)
– اتفاقات وابسته ممکن است رخ دهد.

ثبت های خارج از ساخت و ساز:
بعنوان یک تحلیل که می تواند جهت مشخص کردن تأثیر هر یک از تحولات موجود استفاده قرار گیرد تا از ضرر و زیان معین شده پرهیز شود و خسارات موجود جبران شود، ثبته های خارج از ساخت و ساز ضروری به نظر می رسند. بطور مطلوب هنگامی که یک بی ثباتی دیده می شود و یا یک اتفاق پیش بینی شده رخ می دهد پیمانکار لازم است که:
۱- صورت نوشته شده ای از همه چیز رویدادهای وابسته ای که باعث رخداد بی ثباتی و تحول می شود آماده کند.
۲- هر راهنمائی شفاهی کارفرما ای مجری قرار دارد ثبت نماید. این ثبت باید مراجعه به اسناد ثبت حقایق و یادداشت های پرسنل قرار داد مربوطه را با یک آگاهی مستقیم از رخدادها قطع نماید و همچنین باید شامل ثبت اطلاعات در مورد کارگر، مصالح و ثبت تحویل و هر مدرک وابسته به قرارداد باشد.
۳- بازرسی اسناد قرارداد جهت تأثیر این که آیا بی ثباتی یا رخداد پیش بینی شده یک رخداد وابسته است یا یک رخدادی که ناشی از ضرر و زیان می باشد قابل جبران است.
۴- دادن آگهی به مجری قرارداد مطابق با نیازهای قرارداد.
۵- سندبندی اساس نامه قراردادی برای دلیل آوردن جهت رخداد حوادث وابسته و اساس و مدرکی که بر آنچه او ادعا می کند که ضرر و زیان موجب می شود.
۶- مرور دستورالعمل قرارداد و یقین این که چه اتفاقاتی ممکن است در اثر بی ثباتی و یا وقایع پیش بینی نشده رخ دهند. این موضوع ممکن است نیاز داشته باشد که منطق و استدلال بخشی از دستورالعمل حاضر شرح داده شود یا تغییر کند. به جهت تطبیق تحلیل و تعریف رویداهای تغییر یافته در دستورالعمل قرارداد.
۷- اگر تغییری در منطق دستورالعمل حاضر لازم باشد مهم است که ثبت دستورالعمل قرار داد حاضر بی تغییر بماند تا قبل از این که تغییری عملاً انجام شود.
۸- با استفاده از دستورالعمل حاضر و یا دستورالعمل اضافه شده حاضر (هر کدام مقتضی است) پیمانکار باید یک تحیل (فرگنت) را انجام دهد. آنالیز فرگنت باید آماده شود جهت شرح دادن و اثبات توالی فشارهای موجود که ناشی از رخدادهای پیش بینی نشده و بی ثباتی هستند.
۹- کامل کردن تحلیل جهت شرح تأخیر و پیش بینی فشار کاری در صورتی که درفعالیت های خارج از طرح باقیمانده در دستورالعمل قرار داد موجود باشد.
۱۰- وقتی تحلیل به پایان رسید یک گزارش مکتوبی را آماده کند جهت تأئید مطالبه برای تمدید مدت یا تمدید مدت و خسارت و یا هزینه و خسارت یا هزینه به تنهایی.
با داشتن اطلاعات حاشیه ای یک کارشناس کمی مشکل خواهد داشت در استفاده از تحیل CPM در شرح تأثیرات آن رخدادهایی که باعث یک مسیر بحرانی درتغییر تأخیرات حاصل شکست ها می شوند. بنابراین برخی و کلا دیده میشود که بطور تأسف برانگیزی در تحیل تأخیر بر پایه CPM مجرب می باشند.
در باکر اطلاعات خارج شده از ساخت بسیار کمی در دسترس بود. راهنمایی معمار و تأئید راهنمایی های شفاهی نیز وجود داشت اما درمورد ثبت و اسناد مصالح و کارگر این اطلاعات کم بود تا نشان دهد که پروژه عملاً از کی شروع شده است و چقدر طول کشیده است. دریک چنین موردی میزان گزارش خارج از ساخت پیش از آن مقداری بود که بتوان حدس زد. بنابراین بجای تلاش برای تعویض با یک شرایط بدون مضیقه و سختی تأثیر بی ثباتی ها در دستورالعمل پیمانکار ثابت گردید به وسیله تأمین یک دستوراعمل خارج از طرح تحت فشار روان شناسی به یک کارشناسی مورد نیاز دارد. جهت نشان دادن تأخیرات ناشی از کارفرما بطور مشخص و فعالیت های زمان- مدت و قراردادن این عوامل تأخیز در منطق دستورالعمل خارج از طرح اصلی جهت تسهیل مقایسه هر یک از آنها با تعبیه هر گاه یک واقعه ای در آنالیز تحت فشار بوجود می آید باید همچنین در آنالیز خارج از طرح نیز بوجود آید اما بدون اختصاص زمان. آن باید در آنالیز خارح از طرح بعنوان یک مرحله مهم ظاهر گردد. پس تقلیه دستورالعمل انجام می شود و زمان اتمام کار به صورت تحت فشار تصدیق می گردد. فشاری که ناشی از کارفرماست و همچنین تأخیرهای قابل بخشش دیگر درعملکرد پیمانکار از طریق مقایسه بین زمان اتمام خارج از طرح اصلی و یک زمان اتمام عملی پروژه باز زمان اتمام فشار خارج از طرح تقلیدی شرح می گردند.


قیمت : 2500 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات