پایان نامه بررسی فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  پایان نامه بررسی فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان

دانلود تحقیق و مقالات رشته پزشکی با عنوان دانلود پایان نامه بررسی فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۱۲۰ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

پایان نامه بررسی فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان

چکیده فارسی:
عنوان: بررسی فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
واژگان کلیدی: هایپرتانسیون – پره اکلامپسی – اکلامپسی – پاریته – نولی‌پار
مقدمه: اختلالات هایپرتانسیو بارداری یک عارضه شایع حاملگی هستند و در مجموع حدود ۱۰-۵ درصد تمامی حاملگیها را عارضه دار می کنند. میزان بروز این اختلالات عمیقاً تحت تأثیر یک سری عوامل مانند: سن، پاریته، نژاد، سابقه بیماری زمینه‌ای و … قرار دارد و فراوانی این اختلالات در مناطق و نژادهای مختلف تا حدودی متفاوت گزارش شده است. این اختلالات یک علت مهم موربیدیته و مورتالیته مادر و جنین محسوب می‌شوند و همراه با خونریزی و عفونت تریاد مرگ آوری را تشکیل می‌دهند، این اختلالات به چند نوع تقسیم می شوند که شامل: هایپرتانسیون حاملگی، پره اکلامپسی، اکلامپسی، پره اکلامپسی افزوده شده بر هایپرتانسیون مزمن و هایپرتانسیون مزمن می شود و پروگنوز و پیامدهای مادری و جنینی در انواع این اختلالات متفاوت است و به روش درمانی متفاوت می انجامد.
متدولوژی: این مطالعه یک مطالعه مشاهده ای – مقطعی است و به صورت استخراج داده های موجود انجام شده و روش نمونه گیری به صورت سرشماری است و مجموعاً ۵۵ بیمار مبتلا به اختلالات هایپرتانسیو بارداری که با توجه به معیارهای کالج زنان و مامایی آمریکا و گروه کاری آموزش فشار خون بالا دارای شرایط لازم بودند و در سال ۱۳۸۲ در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) بستری شده بودند مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته‌ها و نتایج: فراوانی اختلالات هایپرتانسیو در زنان بارداری ۵/۸ درصد است. فراوانی انواع اختلالات هایپرتانسیو بارداری به این صورت است: اکلامپسی ۵/۵ درصد، پره اکلامپسی شدید ۸/۲۱ درصد و پره اکلامپسی خفیف ۹/۳۰ درصد و هایپرتانسیون مزمن ۳/۷ درصد و هایپرتانسیون حاملگی ۲/۱۸ درصد و پره‌اکلامپسی افزوده ده بر هایپرتانسیون مزمن ۴/۱۶ درصد. فراوانی اختلالات هایپرتانسیو بارداری که در این مطالعه برآورد شد در محدوده آمار جهانی قرار دارد. فراوانی این اختلالات در دو انتهای طیف سنی باروری کمتر بوده است و این مسأله با دانسیته های قبلی هماهنگی ندارد، اکثر موارد این اختلالات بعد از سن حاملگی ۳۷ هفتگی آشکار شده اند و بیشتر از نصف بیماران یعنی ۲/۵۸ درصد نولی پار بودند و بیماریهایی که از عوامل خطر پره اکلامپسی هستند مثل دیابت و بیماری های عروقی و یا بیماری های کلاژن واسکولر در بیماران وجود نداشته است، ۵/۵ درصد بیماران سابقه هایپرتانسیون مزمن داشتند و ۱۱ درصد بیماران مبتلا به عفونت ادراری بودند که نسبت به حاملگی طبیعی بیشتر بوده است. پره اکلامپسی سبب شده که میزان زایمان سزارین افزایش قابل توجهی داشته باشد و حدوداً ۲ برابر زایمان طبیعی صورت گیرد. حدود ۶۰ درصد بیماران حین مراقبت های بارداری تشخیص داده شده بودند و تنها ۵/۲۵ درصد بیماران با علائم پره اکلامپسی مراجعه کردند. سابقه اختلالات هایپرتانسیو بارداری در بیشتر از نصف بیماران وجود داشته است.

فصل اول
کلیات
مقدمه پژوهش و بیان مسئله:
امروزه شاهد تغییر بیماریهای کشنده از گروه واگیر و عفونی به گروه غیرواگیر می باشیم که شایعترین آنها بیماریهای قلبی – عروقی می باشند و از مهمترین این بیماریها هایپرتانسیون می باشد. هایپرتانسیون یک مشکل جدی سلامت است و از هر ۶ نفر، ۱ نفر را مبتلا می کند و در تمام نژادها و گروههای سنی و در هر دو جنس دیده می شود. اختلالات هایپرتانسیو ممکن است در دوران بارداری نیز پیش بیایند ولی هنوز اتیولوژی شناخته شده‌ای در این مورد وجود ندارد. در مجموع این اختلالات ۱۰-۵ درصد تمام حاملگیها و ۲۰ درصد کسانی را که حاملگی اولشان است را دچار عارضه ساخته است و ۴۰ درصد از زنان با بیماری زمینه ای را متأثر می کند. این اختلالات طیف بالینی گسترده ای دارند و از آنجا که پروگنوز و پیامدهای مادری و جنینی بسته به شدت اختلال متفاوت است و اقدامات درمانی متفاوتی را می طلبد تقسیم بندی در این زمینه ارائه شده است و ۵ نوع بیماری هایپرتانسیو وجود دارد که شامل هایپرتانسیون حاملگی، پره اکلامپسی (که خود می تواند به دو نوع خفیف و شدید تقسیم شود)، اکلامپسی، پره اکلامپسی افزوده شده به هایپرتانسیون مزمن و هایپرتانسیون مزمن می شود.
میزان بروز انواع این اختلالات تحت تأثیر یک سری عوامل خطر قرار دارد که سبب ایجاد تنوع در گزارش میزان بروز این اختلالات شده است، میزان بروز عمیقاً تحت تأثیر پاریته قرار دارد و هایپرتانسیون حاملگی با شیوع بیشتر در زنان نولی پار دیده می شود و زنان مسن تر با افزایش سن میزان بروز بالاتری از هایپرتانسیون مزمن را نشان می دهند، بنابراین زنان واقع در دو انتهای طیف سنی تولیدمثل استعداد بیشتری برای ابتلاء دارند. عواملی مثل سابقه هایپرتانسیون مزمن و یکسری بیماری های زمینه ای از جمله دیابت نیز در وقوع پره اکلامپسی مؤثرند. در تفکیک بیماریهای هایپرتانسیو حاملگی توجه به سن بارداری و زمان پیدایش اختلالات هایپرتانسیو کمک کننده است. در دهه اخیر میزان پره اکلامپسی حدوداً ۴۰ درصد افزایش داشته است و افزایش سن زنان باردار و افزایش هایپرتانسیون مزمن در سنین بالاتر را از علل آن ذکر کرده اند. اختلالات فشار خون در دوران بارداری یک علت مهم موربیدیته و مورتالیته مادر و جنین محسوب می شود و عواقب جنینی آن شامل محدودیت رشد داخل رحمی، مرگ جنین داخل رحم و زایمان زودتر از موعد می شود و عواقب مادری از پرفشاری شدید خون، تشنج های بزرگ و صدمه به ارگان های انتهایی ناشی می شود. این اختلالات همچنین به عنوان سومین علت مرگ مادری در اکثر کشورهای جهان شناخته شده اند.
در مواجهه با اکلامپسی و پره اکلامپسی هدف اصلی خاتمه دادن به حاملگی با حداقل تروما به مادر و جنین و به دنیا آوردن نوزاد قابل حیات و برگرداندن سلامت کامل به مادر است. لازم به ذکر است که هزینه های مراقبت از مادران هایپرتانسیو در مقایسه با هزینه واحد مراقبت های ویژه نوزادان برای یک نوزاد پره ترم بسیار ناچیز است. در مطالعاتی که در بررسی فراوانی اختلالات هایپرتانسیو در بارداری صورت گرفته نتایج آماری نسبتاً متفاوتی گزارش شده است که احتمالاً تحت تأثیر اختلافات جغرافیایی و فرهنگی و اشکالات تکنیکی در اندازه‌گیری فشار خون بوده است، در ضمن با وجود چند دهه تحقیق گسترده هنوز چگونگی آغاز یا تشدید هایپرتانسیون در اثر حاملگی حل نشده باقی مانده است و اختلالات هایپرتانسیو هنوز مهمترین مشکل حل نشده در رشته طب مامایی است. با توجه به مسائلی که ذکر شد لزوم مطالعه ای دقیق جهت تعیین فراوانی انواع بیماری‌های هایپرتانسیو در زنان باردار مشخص می شود، از طرف دیگر جهت پیش بینی و مشاهده سیر بیماری در طول زمان لازم است مطالعات مقطعی در فواصل زمانی انجام گیرند.

اهداف پژوهش:
– هدف کلی:
– تعیین فراوانی انواع بیماریهای هایپرتانسیو در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
– اهداف جزئی:
– تعیین فراوانی بیماری های هایپرتانسیو به تفکیک نوع در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
– تعیین فراوانی بیماری‌های هایپرتانسیو به تفکیک سن در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
– تعیین فراوانی بیماری های هایپرتانسیو به تفکیک سن بارداری در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
– تعیین فراوانی بیماری های هایپرتانسیو به تفکیک پاریتی در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
– تعیین فراوانی بیماری های هایپرتانسیو به تفکیک بیماری های زمینه ای (مثل دیابت) در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲٫
سوالات پژوهش:
– فراوانی بیماریهای هایپرتانسیو به تفکیک نوع در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲ چقدر است؟
– فراوانی بیماریهای هایپرتانسیو به تفکیک سن در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲ چقدر است؟
– فراوانی بیماریهای هایپرتانسیو به تفکیک سن بارداری در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲ چقدر است؟
– فراوانی بیماریهای هایپرتانسیو به تفکیک پاریتی در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲ چقدر است؟
– فراوانی بیماریهای هایپرتانسیو به تفکیک بیماری زمینه ای (مثل دیابت) در زنان باردار بستری در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) در سال ۱۳۸۲ چقدر است؟
واژگان کلیدی: هایپرتانسیون – پره اکلامپسی – اکلامپسی – پاریته – نولی پار
– تعریف واژگان:
– هایپرتانسیون: زیادی فشار خون به صورت فشار خون سیستولی مساوی یا بیشتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار خون دیاستولی مساوی یا بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه.
– پره اکلامپسی: هایپرتانسیون به همراه ادم یا پروتئینوری یا هر دو که معمولاً بعد از هفته ۲۰ حاملگی ایجاد می شود.
– اکلامپسی: تشنج حاملگی و تشنج غیرقابل انتساب به سایر علل – اضافه شدن تشنج به پره اکلامپسی
– پاریتی: تولد ۱ یا چند نوزاد زنده یا مرده که لااقل ۵۰۰ گرم وزن داشته باشد یا سن حاملگی آنها حداقل ۲۰ هفته کامل باشد.
– نولی بار: زنی که تا به حال زایمان نداشته است.

اختلالات فشار خون در دوران بارداری:
یکی از بیماریهای ناشناخته در علوم مامایی حاضر بیماریهای هایپرتانسیو می‌باشد، تحقیقات بسیاری در این مورد انجام شده است اما هنوز عبارت اتیولوژی ناشناخته در تمامی کتب در این خصوص مطرح است. ادم چشمگیر بدن در طی حاملگی که در برخی موارد با عارضه تشنج همراه می شد، توسط یونانیان باستان شناخته شده بود، در گذشته اصطلاح توکسمی به منظور توصیف اختلالات فشار خونی و بسیاری از اختلالات همراه آن و نیز عوارضی که در بارداری رخ داده اما دلایل آن به خوبی درک نشده بود بکار می رفت. تصور می کردند که این بیماری در اثر گردش توکسین در خون ایجاد می‌شود. تا کنون بیش از ۶۰ نام انگلیسی و ۴۰ نام آلمانی جهت اختلالات هایپرتانسیو بارداری مطرح شده است.
در مامایی نوین اختلالات فشار خون بارداری طیف بالینی از اختلالاتی را در بر می گیرد که از افزایش ناچیز فشار خون تا پرفشاری شدید خون همراه سوء عملکرد ارگان های متعدد متغیر است، این اختلالات شایع هستند و همراه با خونریزی و عفونت تریاد مرگ آوری را تشکیل می دهند. در مجموع این اختلالات %۱۰-۵ تمامی حاملگی ها و %۲۰ کسانی را که حاملگی اولشان است را دچار عارضه ساخته است و ۴۰ درصد از زنان با بیماری زمینه ای را متاثر می کند.

دسته بندی و تشخیص:
در مورد تقسیم بندی اختلالات فشار خون در بارداری کنتراورسی وجود دارد. کالج زنان و مامایی آمریکا در سال ۱۹۷۲ یک تقسیم بندی ارائه داد که در سال ۱۹۹۰ گروه کاری برنامه ملی آموزش فشار خون بالا این تقسیم بندی را کامل کرد. در این قسمت نحوه تشخیص اختلالات هایپرتانسیو عارضه دار کننده حاملگی بر طبق نظر گروه کاری ۲۰۰۰ معین شده است، ۵ نوع بیماری هایپرتانسیو وجود دارد که به شرح زیر می باشند:
۱- هایپرتانسیون حاملگی که قبلاً هایپرتانسیون القا شده توسط حاملگی یا هایپرتانسیون گذرا نامیده می شد.
۲- پره اکلامپسی
۳- اکلامپسی
۴- پره اکلامپسی افزوده شده بر هایپرتانسیون مزمن
۵- هایپرتانسیون مزمن
اهمیت این تقسیم بندی در این است که در هرکدام از این اختلالات پروگنوز و پیامدهای مادری و جنینی فرق می کند و به روش درمانی متفاوت منجر می شود. برخی از نویسندگان، وضعیتی تحت عنوان هایپرتانسیون گذرا و پره اکلامپسی را در قالب اصطلاح گسترده ای به صورت هایپرتانسیون ناشی از حاملگی (Pregnancy Induced Hypertension: PIH) بیان می نمایند. لازم به ذکر است توضیحاتی که برای تمیز دادن انواع اختلالات هایپرتانسیو داده شده همواره یک موضوع بحث بوده است و منجر به عدم اطمینان در باره شیوع واقعی، شرح حال حقیقی و پاسخ به درمان، در این اختلالات شده است.
هایپرتانسیون:
فشار خون بالا یک مشکل جدی سلامت است و ۱ نفر از هر ۶ نفر را مبتلا می‌کند و در تمام نژادها و گروههای سنی و هر دو جنس دیده می شود، بسیاری از مردم تا زمانیکه علامتی نداشته باشند متوجه فشار خون بالای خود که احتمالاً مخفی بوده است نمی شوند. فشار خون بالا در حاملگی می تواند جدی‌تر باشد و علاوه بر مادر، جنین را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. هایپرتانسیون هنگامی تشخیص داده می شود که فشار خون در حدود ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر باشد، در گذشته توصیه می شد از افزایش فشار سیستولی در حد ۳۰ میلیمتر جیوه یا افزایش فشار دیاستولی در حد ۱۵ میلیمتر جیوه (حتی اگر مقدار مطلق کمتر از ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه باشد) به عنوان معیار تشخیصی استفاده شود. امروزه شواهد نشان می دهد که با وجود این معیار پیامدهای نامطلوب حاملگی لزوماً افزایش نمی یابد و باید گفته شود که زنانی که فشار سیستولی آنها به میزان ۳۰ میلیمتر جیوه یا فشار دیاستولی آنها به میزان ۱۵ میلیمتر جیوه افزایش یافته است نیازمند نظارت و بررسی دقیق هستند. به منظور تعریف دقیق فشار خون در حاملگی، فشارهای بالای خون باید حداقل دوبار با فاصله ۶ ساعت از هم اندازه گیری شوند. فشار خون باید در وضعیت مناسب (نشسته و در حالیکه بازوی بیمار به مدت ۵ دقیقه در حالت استراحت در سطح قلب قرار گرفته است) و توسط ابزار مناسب و معاینه‌گر دقیق تعیین شود تا نتیجه درست گزارش شود.

هایپرتانسیون حاملگی:
تشخیص هایپرتانسیون حاملگی در زنانی مطرح می شود که اولین بار در طی حاملگی فشار خونشان به ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر رسیده اما در آنها پروتئینوری به وجود نیامده است، در صورتیکه پره اکلامپسی رخ ندهد و فشار خون تا ۱۲ هفته بعد از زایمان به حد طبیعی برسد، هایپرتانسیون حاملگی را هایپرتانسیون گذرا می نامند. با وجود اینکه فشار خون بعد از زایمان به حالت طبیعی برمی گردد اما اغلب در حاملگی بعدی عود می کند. در ضمن زنان با فشار خون گذرا در طول سالهای بعد بیشتر در معرض هایپرتانسیون مزمن قرار دارند. از آنجائیکه احتمال ابتلاء به پره اکلامپسی مطرح است تشخیص هایپرتانسیون حاملگی بعد از دوران بارداری قطعی می شود و بارد سایر اختلالات هایپرتانسیو دوران بارداری تشخیص داده می شود. افزایش قابل توجه فشار خون در نیمه دوم حاملگی حتی بدون پروتئینوری اهمیت دارد و بویژه برای جنین خطرناک است، ۱۰ درصد تشنج های اکلامپتیک نیز قبل از بروز پروتئینوری آشکار رخ می دهند.

پره اکلامپسی:
پره اکلامپسی نوعی سندرم اختصاصی حاملگی است، هر سال بیشتر از ۴ میلیون نفر در جهان دچار پره اکلامپسی می شوند پره اکلامپسی تقریباً در حدود ۵% تمام حاملگیها (البته ۳-۲% نیز ذکر شده است) و %۱۵-۱۰ حاملگیهای اول (%۷-۵ نیز ذکر شده است) دیده می شود و در ۲۵-۲۰% زنانیکه سابقه هایپرتانسیون مزمن دارند روی می دهد البته پره اکلامپسی ریسک ابتلاء به فشار خون مزمن را افزایش نمی دهد. مطالعه ای شیوع پره اکلامپسی را در حاملگیهای زنان نرموتانسیو ۹/۱۱% و در زنانی که فشار خون مزمن داشتند ۱۶% گزارش کرده است.
پره اکلامپسی با فشار خون مساوی یا بیش از ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه بعد از هفته ۲۰ حاملگی و پروتئینوری مشخص می شود و بیشتر بعد از هفته ۲۴ حاملگی روی می دهد. در صورت فقدان پروتئینوری تشخیص زیر سؤال می‌رود البته وجود پروتئین در ادرار بدون افزایش فشار خون ممکن است در اثر مخلوط شدن ادرار با ترشحات واژینال و یا در بیماران مبتلا به عفوت مجرای ادرار حاصل شود. پروتئینوری به صورت وجود ۳۰۰ میلی‌گرم یا بیشتر پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته و یا حضور دائمی ۳۰ میلی‌گرم در دسی لیتر پروتئین (نتیجه + ۱ در تست نواری ادرار) در نمونه های تصادفی ادرار، تعریف می شود. یک نمونه تصادفی واحد ممکن است نتواند پروتئینوری قابل توجه را نشان دهد و نوسان های شدیدی در میزان پروتئینوری امکان دارد رخ دهد. پروتئینوری و تغییرات بافت شناختی گلومرولی در اواخر سیر اختلالات هایپرتانسیو ناشی از حاملگی خود را نشان می دهند و پروتئینوری نشانه دیررس پره اکلامپسی است. در واقع پره اکلامپسی در اواخر روند پاتوفیزیولوژیک نهفته ای که ممکن است ۴-۳ ماه قبل از بروز هایپرتانسیون آغاز شده باشد، از نظر بالینی آشکار می شود و نمونه های بیوپسی کلیه زنان حامله هایپرتانسیو پیدایش ضایعات گلومرولی را قبل از ظهور علائم پره‌اکلامپسی تأیید می کند. ادم در پره اکلامپسی دیده می شود و از طریق بررسی درجه تورم یا افزایش وزن قابل ارزیابی است، ادم در حاملگی شایع است و بسیاری از زنان حامله طبیعی در اواخر حاملگی دچار ادم ژنرالیزه بدن خصوصاً پاها می شوند و این ادم در آب و هوای گرم و نیز در اثر نشستن و ایستادن طولانی مدت و یا در افرادی که واریس دارند بارزتر است و اغلب افتراق آن از ادم پره اکلامپسی دشوار است، به این ترتیب ادم زمانی پاتولوژیک محسوب می شود که ژنرالیزه بوده و دست ها و صورت را نیز درگیر نماید. ادم در بیماران دچار پره اکلامپسی و اکلامپسی لزوماً وجود ندارد.
پره اکلامپسی را می توان به صورت خفیف و شدید عمدتاً بر مبنای میزان فشار خون و پروتئینوری و درگیری ارگان های بدن تقسیم بندی نمود و هرچه هایپرتانسیون یا پروتئینوری شدیدتر باشد، تشخیص پره اکلامپسی قطعی تر می شود و یافته های آزمایشگاهی غیر طبیعی در تست های عملکرد کلیوی و کبدی و هماتولوژیک قطعیت تشخیص را افزایش می دهند.
بنابراین معیارهای پره اکلامپسی شدید به صورت زیر است:
– فشار خون مساوی یا بیشتر از ۱۱۰/۱۶۰ میلیمتر جیوه
– پروتئینوری در حد ۲ گرم در ۲۴ ساعت و یا مساوی یا بیش از +۲ در تست نواری ادرار
– تعداد پلاکت ها کمتر از ۰۰۰/۱۰۰ عدد در میلی متر مکعب
– افزایش LDH (همولیز میکروآنژیوپاتیک)
– افزایش ALT یا AST
– میزان کراتینین سرم بالای ۲/۱ میلی گرم در دسی لیتر در غیاب افزایش قبلی آن.
– علائم اخطارآمیز اکلامپسی مانند: سردرد پایدار – اختلالات بینایی یا سایر اختلالات مغزی – درد پایدار اپی گاستر – عقب ماندگی رشد جنین.
افزایش میزان کراتینین سرم به دلیل اختلال فیلتراسیون گلومرولی در درگیری شدید کلیه ایجاد می شود. ترومبوسیتوپنی مشخصه بدتر شدن پره اکلامپسی است و احتمالاً در اثر فعال شدن و تجمع پلاکت ها و همولیز میکروآنژیوپاتیک ناشی از اسپاسم عروقی شدید، رخ می‌دهد. هایپربیلی‌روبینمی و هموگلوبینمی و هموگلوبینوری شواهد همولیز شدید هستند. درد اپی گاستر یا درد ربع فوقانی راست شکم احتمالاً از نکروز، ایسکمی و ادم سلول های کبد که سبب اعمال کشش بر کپسول گلیسون می گردد ناشی می شود، این درد به طور شایع با افزایش میزان سرمی آنزیم های کبدی همراه است و معمولاً ضرورت ختم حاملگی را نشان می دهد، این درد نشانگر وقوع بعدی انفارکتوس کبد و خونریزی و نیز پارگی فاجعه‌آمیز هماتوم زیرکپسولی است، البته پارگی نادر است و در زنان مسن تر و مولتی پار شایعتر است. از عوامل دلالت کننده بر هایپرتانسیون شدید می توان به اختلال عملکرد قلب، ادم ریوی و محدودیت آشکار رشد جنین اشاره کرد.
اکلامپسی:
اکلامپسی شکل شدیدتری از پره اکلامپسی است، انسیدانس اکلامپسی حدود ۲/۰ درصد در تمام زایمان‌ها می باشد، البته حدود ۴/۰% نیز ذکر شده است. اکلامپسی با تشنج ژنرالیزه تونیک کلونیک یا کما همراه است، البته تشنجی که نتوان آن را به علل دیگر نسبت داد، حدود ۵% زنان به دنبال حمله تشنج دچار اغماء می شوند که ناشی از ادم گستره مغزی است. هرنیاسیون ترانس تنتوریال ممکن است سبب مرگ شود. با اینکه اغمای کشنده بدون تشنج نیز اکلامپسی نامیده می شود اما بهتر است تشخیص اکلامپسی فقط در زنان مبتلا به حملات تشنجی مطرح شود و مرگ زنان در موارد فاقد تشنج به پره اکلامپسی شدید نسبت داده شود. تشنج معمولاً با علائمی چون هایپرتانسیون شدید، سردرد، درد اپی‌گاستر، هیپررفلکسی، پروتئینوری و ادم ژنرالیزه آغاز شده اما گاهی اوقات به صورت ناگهانی و بدون علائم آگاه کننده و تنها با هایپرتانسیون خفیف ایزوله حاملگی ظاهر می شود و ۲۰% از زنان مبتلا به اکلامپسی افزایش اندک در فشار خون نشان داده و بسیاری فقط پرفشاری خون در حد متوسط دارند. ممکن است تشنج ها قبل، در حین و یا بعد از لیبر پدیدار شوند، قبل از زایمان در حدود ۵۰% از بیماران، در حین زایمان ۲۵% موارد و در ۲۵% بقیه در مراحل پس از زایمان تشنج رخ می دهد. تشنج‌هایی که با بیش از ۴۸ ساعت فاصله از زایمان به وجود می‌آیند (بویژه در زنان نولی پار) ممکن است تا ۱۰ روز پس از زایمان دیده شوند. اکلامپسی در تریمستر آخر شایعتر است و با نزدیک شدن به ترم، شیوع آن بتدریج افزایش می یابد. تقریباً در تمام موارد، پره اکلامپسی مقدم بر تشنجات اکلامپتیک وجود دارد و ۲% زنان مبتلا به پره اکلامپسی دچار اکلامپسی می شوند. در حدود ۳% زنان مبتلا به اکلامپسی، تشنج برای اولین بار ۴۸ ساعت بعد از زایمان آشکار می شود و در این گروه تشخیص های دیگر نیز باید مد نظر باشند.
پروتئینوری و ادم ایجاد شده در عرض ۱ هفته ناپدید می شوند. فشار خون در اکثر موارد در عرض چند روز تا ۲ هفته پس از زایمان به حد طبیعی برمی گردد. در صورت وقوع اکلامپسی قبل و یا در حین زایمان فاصله زمانی تا زایمان و یا مدت زمان زایمان کمتر می شود.
اکلامپسی بیش از حد واقعی آن تشخیص داده می شود زیرا ممکن است در اواخر حاملگی و بعد از زایمان، صرع، انسفالیت، مننژیت، تومور مغزی و پارگی آنوریسم مغزی از اکلامپسی تقلید کنند، با وجود این تا زمانیکه این علل جانبی رد نشده اند تمام حملات تشنجی در زنان حامله اکلامپسی در نظر گرفته می شود.
ادم ریوی به دنبال تشنج های اکلامپتیک ممکن است رخ بدهد که علت آن نارسایی قلبی (در اثر هایپرتانسیون شدید و تجویز زیاد مایعات داخل وریدی) و یا پنومونی آسپیراسیون در اثر حملات تشنجی می تواند باشد.
به دنبال حمله تشنج در ۱۰ درصد زنان درجاتی از نابینایی به وجود می‌آید و دو علت ذکر شده است:
۱- درجات متغیر دکولمان شبکیه
۲- ایسکمی، انفارکتوس یا ادم لوب پس سری
پیش آگهی برگشت بینایی خوب است و معمولاً در عرض ۲ هفته بینایی به حد کامل می رسد.
سایکوز به دنبال اکلامپسی ندرتاً رخ می دهد و معمولاً چند روز تا ۲ هفته طول می کشد و در صورتیکه بیماری عقلانی قبلی وجود نداشته باشد، پیش آگهی خوب است.
مرگ ناگهانی همزمان با حمله‌ تشنجی یا با فاصله کمی بعد از آن در اثر خون ریزی مغزی که در زنان مسن تر مبتلا به هایپرتانسیون مزمن زمینه ای محتملتر است رخ می دهد. در خون ریزی کمتر همی پلژی به وجود می آید.
پرفشاری خون مزمن:
هایپرتانسیون مزمن در بیشتر از ۲۲% زنان در سنین باروری روی می دهد و شیوع آن با سن و نژاد و شاخص توده بدن Body Mass Index) = (BMI تفاوت می کند، هایپرتانسیون مزمن در %۵-۱ حاملگیها روی می دهد، ۲۵-۲۰% زنان با هایپرتانسیون مزمن در طی حاملگی دچار پره اکلامپسی می شوند. هایپرتانسیون مزمن که می تواند حاملگی را دچار عارضه سازد با مشخصات زیر از پره اکلامپسی قابل افتراق است.

فهرست مطالب:
عنوان صفحه
چکیده فارسی ۱
فصل اول: کلیات ۴
– مقدمه پژوهش و بیان مسئله ۵
– اهداف پژوهش ۷
– هدف کلی ۷
– اهداف جزئی ۷
– سوالات پژوهش ۷
– واژگان کلیدی ۸
– تعریف واژگان ۸
– اختلال فشار خون در دوران بارداری ۹
– دسته بندی و تشخیص ۹
– هایپرتانسیون ۱۰
– هایپرتانسیون حاملگی ۱۱
– پره اکلامپسی ۱۲
– اکلامپسی ۱۵
– پرفشاری خون مزمن ۱۷
– پره اکلامپسی افزوده شده بر هایپرتانسیون مزمن ۱۹
– عوامل خطر ۲۰
– پاتوفیزیولوژی ۲۴
– افزایش پاسخ های انقباضی ۲۵
– پروستاگلندین ها ۲۵
– اکسید نیتریک ۲۶
– اندوتلین ۲۶
– فاکتور رشد اندوتلیوم عروقی ۲۷
– ژنتیک ۲۷
– عوامل ایمونولوژیک ۲۸
– عوامل التهابی ۲۸
– دیس لیپیدمی و استرس اکسیداتیو ۲۹
– فعال شدن سلول های اندوتلیال ۳۰
– پاتولوژی ۳۲
– تغییرات قلبی عروقی ۳۳
– تغییرات هماتولوژیک ۳۵
– حجم پلاسما ۳۵
– انعقاد ۳۶
– ترومبوسیتونی ۳۶
– همولیز ۳۷
– تغییرات اندوکرین و متابولیک ۳۷
– تغییرات آب و الکترولیت ۳۸
– کلیه ۳۹
– کبد ۴۰
سندروم HELLP 41
– مغز ۴۲
– نقش جفت در پره اکلامپسی (اختلالات
سیتوتروفوبلاستیک) ۴۵
– خونرسانی رحمی – جفتی ۴۶
– مرگ ۴۷
– پیش بینی ۴۸
– فشار خون ۴۸
– ادم ۴۸
– پروتئینوری ۴۸
– سوابق ۴۹
– انفوزیون آنژیوتانسین II 49
– تست ROLL_OVER 50
– اسید اوریک ۵۰
– متابولیسم کلسیم ۵۰
– پلاکتها ۵۱
– شاخصهای استرس اکسیداتیو ۵۱
– عوامل ایمونولوژیک ۵۱
– پپتیدهای جفتی ۵۲
– فیبرونکتین ۵۲
– دفع ادراری کالیکرئین ۵۲
– سرعت سنجی داپلر در شرائین رحمی ۵۲
– پیشگیری ۵۴
– تعدیل رژیم غذایی ۵۴
– آسپرین ۵۵
– آنتی اکسیدانها ۵۶
– درمان ۵۶
– تدابیر درمانی ۵۶
– روند درمانی ۵۷
– خاتمه دادن به حاملگی ۵۹
– هایپرتانسیون پابرجا بلافاصله بعد از زایمان ۶۱
– مایع درمانی ۶۱
– درمان دارویی ۶۲
– اقدامات لازم در پره اکلامپسی شدید ۶۵
– درمان در اکلامپسی ۶۷
– پیشگیری از تشنجات ۶۹
– آثار سمی سولفات منیزیم ۷۰
– پیش آگهی ۷۱
فصل دوم: ۷۳
مروری بر مطالعات انجام شده قبلی ۷۴
فصل سوم: روش اجرای پژوهش ۷۹
– نوع مطالعه ۸۰
– جمعیت مورد مطالعه ۸۰
– روش نمونه گیری و حجم نمونه ۸۰
– معیارهای انتخاب نمونه ۸۰
– روش انجام کار ۸۱
– روش تجزیه و تحلیل داده ها ۸۱
– جدول متغیرها ۸۲
فصل چهارم: ۸۳
– یافته های پژوهش ۸۴
– جداول و نمودارها ۹۲
فصل پنجم: ۱۰۶
– بحث و نتیجه گیری ۱۰۷
– محدودیت ها و پیشنهادها ۱۱۲
فصل ششم: منابع و ضمائم ۱۱۳
– فرم اطلاعاتی ۱۱۴
– فهرست منابع ۱۱۵
– چکیده انگلیسی ۱۱۸


قیمت : 6500 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات