دانلود پایان نامه پوکی استخوان

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  دانلود پایان نامه پوکی استخوان

دانلود تحقیق و مقالات رشته پزشکی با عنوان دانلود پایان نامه پوکی استخوان در قالب ورد و قابل ویرایش و در ۲۲۴ صفحه گرد آوری شده است. در زیر به مختصری از آنچه شما در این فایل دریافت می کنید اشاره شده است.

دانلود پایان نامه پوکی استخوان

موضوع: PMS و تأثیر گیاه مرمکی بر آن

مقدمه
حدود یک سال پیش که به دنبال انتخاب موضوعی جهت پروژه و سمینار خود بودیم، هدفمان را دستیابی به یک موضوع جدید و همه گیر قرار دادیم.
پوکی استخوان و ارتباطش با نحوه تغذیه، سرطان و تغذیه، تغذیه دوران بارداری همه و همه جز موضوعات تکراری بودند که همواره به عنوان موضوع سمینار و پروژه دوستانمان، برروی بُرد دانشکده خودنمایی می کرد. طی مشورت با استاد گرانقدر سرکار خانم طباطبائیان به این نتیجه رسیدیم که کمی هم به مشکلات خود فکر کنیم. واقعاً چرا اینهمه بی‌حوصلگی و سردردهای گذرا که شاید ماهیانه تنها یکبار به سراغمان می آمد؟ پس از پرس و جوی بسیار از اساتید و بررسی پژوهشهای به چاپ رسیده، به این نتیجه رسیدیم که تعداد بیشماری، قربانیان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) هستند. گاهی شرایط طبیعی مشکلاتی را ایجاد می کند که به ظاهر جز تحمل و انطباق با آنها کاری نمی توان کرد. مثلاً حالتی را تصور کنید که بطور منظم و در فواصل زمانی معین به بیماری خاصی مبتلا شده و مجبور به تحمل آن باشید. حداقل در یک مورد این مسأله واقعیت داشته و زنان همه ماهه با چنین مسأله ای روبرو هستند. عادت ماهیانه، پدیده ای است که در ۳۰ تا ۴۰ درصد زنان علائم آن به قدری شدید است که بعنوان یک بیماری شناخته می شود. (PMS) چنانچه عادت ماهیانه از ۱۳ سالگی آغاز و تا ۵۰ سالگی ادامه یابد و هر تجربه آن ۵ روز از یک دوره ۲۸ روزه را به خود اختصاص دهد، هر زن بطور متوسط ۷ سال از عمرش را با این پدیده سپری می کند و این امر اهمیت توجه به این حالت را نشان می دهد.
علاقه و توجهمان به شناخت PMS موجب گردید تا خواستار برقراری تماس با مبتلایان به این سندروم شویم ولی این خود نیازمند وجود یک رابطه بین ما و بیماران بود. طی تحقیقاتی و با همکاری مدیر مؤسسه پژوهشی – تحقیقاتی طعام اسرار – جناب دکتر شیخ روشندل – که خود شخصاً به طبابت و درمان این دسته از بیماران می پرداختند، گروهی را بعنوان نمونه انتخاب کردیم و با توجه به علاقه ذاتیمان به داروهای گیاهی به پیشنهاد جناب دکتر روشندل فرضیه تأثیر گیاه مرمکی برروی PMS را مطرح نمودیم. هرچه پیشتر می رفتیم عوارض منفی داروهای شیمیائی – هورمون درمانی و آرام بخشها بر ما روشن تر می شد.
بعد از ۴ ماه تحقیق و بررسی؛ نتایج به بار نشست و هم اکنون خوشنودیم که قدمی هرچند کوچک در زمینه‌ی اطلاع رسانی به زنان جامعه یمان برداشته ایم. امیدواریم دیگر شاهد اختلافات خانوادگی که همگی از کج خلقی ها و آشفتگی های دوران قبل از عادت ماهانه نشأت می گیرد نباشیم. بارها از زبان نمونه هایمان شنیده ایم که می گفتند: «چرا هیچ کس تابحال در مورد این سندروم چیزی نگفته است؟ مگر نه این است که تمام زنان بطور طبیعی در اواخر سیکل قاعدگی این مشکلات را تجربه می کنند؟!» لازم به ذکر است که ما بحثمان را به ۵ بخش اصلی تقسیم کرده ایم:
۱- در بخش نخست به بررسی سیکل ماهانه و بیماریهای رایج پرداخته ایم که طرح آن به عنوان آغاز مباحث ضروری به نظر می رسد.
۲- در بخش دوم به معرفی سندروم و زمینه ها و علت های بروز آن پرداخته ایم.
۳- در بخش سوم روشهای درمانی گوناگون این بیماری را مورد بررسی قرار داده ایم.
۴- بخش چهارم مربوط به گیاه داروئی مرمکی و اثر آن بر کُلّ سیستم های بدن می باشد.
۵- در این بخش بطور جداگانه، نتایج یک مطالعه آماری بر زنانی ایرانی را که توسط خودمان صورت گرفته است، شرح داده ایم.
مدعی نمی شویم که بهترین آنچه را که می شد ارائه داده ایم امّا با توجه به کمی منابع موجود در زمینه این سندروم و حتی گیاه مُرّمکی چه در داخل و چه خارج از کشور و آشنایی نه چندان زیاد متخصصان داخلی با این سندروم، سعی کرده ایم تا مجموعه ای در خور را آماده سازیم که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.
در خاتمه باید از زحمات بسیار زیاد استاد گرانقدر سرکار خانم طباطبائیان که با سعه صدر به راهنمایی ما پرداختند و همچنین جناب آقای دکتر شیخ روشندل – مدیر مؤسسه پژوهشی – تحقیقاتی طعام اسرار – که اگر الطاف ایشان نبود مطمئناً سیر این تحقیق غیرممکن بود تشکر نموده و با قدردانی از همه کسانی که ما را در جمع آوری و گردآوری مطالب یاری دادند بحث خود را آغاز می کنیم.

فصل اول
سیکل قاعدگی
قاعدگی زمانی آغاز می گردد که استروژن به سطح مشخصی برسد. بسیاری از فاکتورهای زندگی مدرن قادرند این زمان را به جلو بیندازند این فاکتورها نظیر رژیم های غذائی حاوی استروژن فراوان – گوشت، تخم مرغ، لبنیات و … مصرف گوشت و انواع طیور (بدلیل افزایش شیر و فربه کردن و تولید بیشتر تخم مرغ به حیوانات انواع داروهای حاوی استروژن داده می شود که پس از ذبح مقادیری از این مواد در بدن حیوان باقی می ماند) و در معرض ترکیبات مشابه استروژن قرار گرفتن خود باعث افزایش سطح استروژن در بدن گشته و انتشار آنرا باعث می شود. در نتیجه بالا رفتن استروژن در بدن زنان اثری بر هورمون دیگر زنان تحت عنوان پروژسترون وارد شده که اصطلاحاً تحت عنوان پدیده نفوذ یا غلبه استروژنی شناخته می شود. این وضعیت زمینه ساز بسیاری از مشکلات رایج در سلامتی زنان می باشد، بطوری که متخصصان بیماریهای زنان در اکثر حالات غیرطبیعی بیمارانشان از قبیل PMS، دمدمی مزاج، خونریزی زیاد، آندومتریوز، فیبروئید، کیستهای تخمدانی و بیماریهای فیبروسیتیک نیز افزایش ناگهانی استروژن را عامل اصلی می دانند. اعتقاد به چنین فرضیه ای امروزه به چنان حدی از باور رسیده است که حتی دلیل اغلب مشکلات تولید مثلی در زنان غربی نیز نسبت بالای استروژن در بدن آنها عنوان می شود.
(A روند فعالیت سیکل ماهانه
سیکل قاعدگی را می توان از دو دیدگاه زیر مد نظر قرار داد: ۱-دیدگاه بالینی بصورت خونریزی دوره ای؛ و ۲-دیدگاه تئوریک ترنورواندوکرین پایه. دانش لازم در مورد هر دو دیدگاه بالینی و پایه سیکل قاعدگی در دسترس است و در این بخش تلاش خواهد شد تا این دو دیدگاه در هماهنگی با یکدیگر مورد بحث قرار گیرند.

سیکل قاعدگی از دیدگاه بالینی
قاعدگی عبارت از خونریزی دوره ای رحمی است که اکثر زنان در سنین باروری آن را تجربه می کنند. قاعدگی طبیعی، ریزش دوره ای اندومتر ترشحی رحم است که در اثر کاهشی در تولید استرادیول و پروژسترون بعلت پسرفت جسم زرد، رخ می دهد.

وضعیت زمانی سیکل قاعدگی
ارتباط قاعدگی با سیکل گردش ماه، تنها یک تصور رومانتیک است. برخلاف باور عامه مردم، سیکل قاعدگی در اغلب زنان همانند «گردش ساعت» تکرار نمی شود. متخصصین بیماریهای زنان برای بدست آوردن اطلاعاتی از حالت طبیعی قاعدگی، بطور معمول پرسشهائی را در مورد فاصله قاعدگی، نظم فواصل قاعدگی، مدت طول کشیدن خونریزی قاعدگی و حجم خونریزی، از بیمار بعمل می آورند.
Treloar و همکاران، اطلاعاتی را در مورد فواصل قاعدگی و نظم این فواصل در زنان سفیدپوست مطالعه شده در دانشگاه مینه سوتا، منتشر کردند. در این مطالعه، اطلاعات بصورت آینده نگر در طول ۳۰ سال جمع اوری شده بودند و تعداد ۲۷۵۹۴۷ مورد سیکل قاعدگی برای تجزیه و تحلیل در دسترس قرار داشتند. (جدول ۱-۱)
طول مدت سیکل معمولاً در هر ماه به میزان ۲-۱ روز متغیر بود و تنها ۵۰ درصد زنان سیکلی در محدوده ۳۰-۲۶ روز داشتند که در تعریف فاصله به اصطلاح تیپیک ۲۸ روز می گنجید. در اکثر زنان، قاعدگی برای اولین بار در سن ۱۳ سالگی (با محدوده طبیعی ۱۶-۸ سالگی) آغاز می شود و در سن ۵۲ سالگی (با محدوده طبیعی ۵۵-۴۵ سالگی) خاتمه می یابد. در محدوده سنی ۲۰ تا ۴۰ سالگی، زنان بیشترین نظم را در سیکل های خود نشان می دهند و در سالهای بلافاصله بعد از منارک و قبل از یائسگی، تغییرپذیری این سیکل ها بیشتر است. با این وجود باید توجه داشت که مدت میانگین سیکل قاعدگی «طبیعی» از ۸۷/۲۸( ۷۵/۲) روز در سن ۲۰ سالگی، به حد میانگین ۸/۲۶ ( ۲) روز در سن ۴۰ سالگی، کاهش می یابد. محققین از طریق مشاهده و بررسی تعداد زیادی از زنان سالم بالای ۳۰ سال، به این نتیجه رسیده اند که مقادیر مربوط به طول مدت سیکل های قاعدگی، در پیرامون یک منحنی توزیع بیولوژیک طبیعی تجمع می یابند؛ در مورد هر زن، معمولاً این مقادیر در پیرامون یک مقدار که برای وی حالت معمول دارد، تغییر می یابند. در خلال چند سال اول بعد از منارک و همچنین درست قبل از یائسگی، زنان انحرافات وسیعتری از مقدار میانگین را تجربه می کنند. مفهوم «محدوده طبیعی» دربرگیرنده انحرافاتی است که در ۵۰ درصد زنان در سن ۲۵ سالگی که طول مدت سیکل های آنان کمتر از ۲۷ و یا بیشتر از ۳۱ روز است، رخ می دهند.
با مراجعه به مطالعات بعمل آمده برروی تعداد زیادی از زنان در طول مدت زمانی قابل توجه، محدوده های طبیعی مشخص شده اند، بطور کلی، سیکل های کمتر از ۲۴ روز را پلی منوره و سیکل های بیش از ۳۵ روز را اولیگومنوره می نامند. بعدها مشخص شد که اکثر سیکل های توأم با تخمک گذاری (که با موج سریع ترشح LH و سطح طبیعی پروژسترون فاز لوتئال مشخص می شوند)، از ۲۴ تا ۳۵ روز متغیر هستند.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
– فصل اول: سیکل قاعدگی ۴
روند فعالیت سیکل قاعدگی ۴
مقدار خونریزی قاعدگی ۷
اساس بیولوژیک سیکل قاعدگی ۸
هماهنگ سازی سیکل قاعدگی ۱۰
بخشهای مختلف تخمدان ۱۱
ساختمان استروئیدها ۱۲
بیوشیمی بیوسنتز استروئیدها ۱۵
اثرات استروژن و پروژسترون برروی اندومتر ۱۹
زمان بندی تغئیرات اندومتر ۲۲
بیماری های خوش خیم دستگاه تناسلی خانم ها ۲۳
خونریزی غیرطبیعی ۲۳
قاعدگی طبیعی (نوجوانان) ۳۲
عدم تخمک گذاری ۴۰
خونریزی حاد ۴۲
قاعدگی طبیعی (سنین باروری) ۴۶
– فصل دوم: PMS چیست؟
علائم PMS 59
شناخت انواع PMS 62
تشخیص PMS 68
PMS در مقایسه با انقباضات عادت ماهانه ۶۹
PMS در مقایسه با اندومتریوز ۷۱
PMS در مقایسه با یائسگی ۷۳
تمهیدات پزشکی ۷۵
جدول مربوط به اختلالات سایکولوژیک ۸۲
جدول مربوط به اختلالات فیزیکی ۸۳
دلایل بروز PMS 84
رژیم غذایی فقیر از ویتامین و منیرال ۸۵
استفاده از رژیک غذایی نامناسب و غلط ۸۷
عدم تعادل هورمونی ۸۷
هیپوتیروئیدیسم ۹۱
فیزیولوژی غده تیروئید ۹۱
فعالیت زیاد غده فوق کلیه ۱۰۸
استرس ۱۰۹
سیستم آلدوسترون ۱۱۰
کافئین ۱۱۱
عدم فعالیت ۱۱۱
اختلالات در خواب و بیداری ۱۱۳
عوامل خطرزای PMS 113
– فصل سوم: درمان PMS 115
تدابیر درمانی ۱۱۸
درمانهای طبیعی ۱۱۸
اصلاح رژیم غذائی ۱۱۸
جداول ویتامین – منیرال ۱۳۸
شیوه های کاهش فشار ۱۴۴
ورزش ویژه PMS 147
حرکت یوگا ۱۵۵
درمان سایکولوژیک ۱۶۵
ژرف اندیشی ۱۶۵
درمانهای دارویی ۱۷۱
داروهای روان گردان ۱۷۲
داروهای مسکن ۱۷۴
داروهای مدر ۱۷۵
بروموکریپتین ۱۷۵
داروهای تیروئید ۱۷۷
آگونیست های هورمون آزادکننده گونادوتروپین ۱۷۸
پروژستین – استرادیول ۱۷۹
دانازول ۱۷۹
نحوه تجویز پروژسترون ۱۸۰
چگونگی رواج پروژسترون درمانی ۱۸۳
اختلاف بین پروژسترون طبیعی و صناعی ۱۸۴
چگونگی تجویز پروژسترون ۱۸۷
چگونه پروژسترون را بدست بیاوریم ۱۸۹
عوارض جنبی معالجه با پروژسترون ۱۹۰
درمان جراحی ۱۹۵
طب مکمل ۱۹۷
رژیم غذایی ۱۹۷
ریزمغذی ها ۲۰۱
فعالیت فیزیکی ۲۰۲
گیاهان دارویی ۲۰۳
– فصل چهارم: آشنایی با مردمکی ۲۰۴
-فصل پنجم: بررسی آمار ۲۰۷
جدول پراکندگی سن ۲۱۰
جدول درصد ابتلا به درجات مختلف PMS 210
نمودار پراکندگی عارضه PMS در بین مبتلایان به خونریزی های شدید ۲۱۲
نمودار پراکندگی سن در بین مبتلایان به PMS 212
نمودار پراکندگی درجات PMS 213
نمودار مقایسه تأثیر گیاه مرمکی بر PMS 214
نمودار مقایسه تأثیر گیاه مرمکی بر شدت خونریزی ۲۱۵
پرسشنامه شماره ۱ ۲۱۶
پرسشنامه شماره ۲ ۲۱۹
جمع بندی مطالب ۲۲۰
مؤخره به قلم دکتر شیخ روشندل ۲۲۱
فهرست منابع ۲۲۳
واژه نامه ۲۲۴


قیمت : 11000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات